Starší manžele nechali na Tachovsku postavit místo zbořeného kostela boží muka

Vížka u Plané – Plzeňský biskup Tomáš Holub vysvětil boží muka ve vesničce Vížka u Plané v pohraničí. Na místě zbořené kaple Nejsvětější Trojice je nechali postavit manželé Baldovi z Plzně, kteří tam před 53 lety koupili od národního výboru dům po Němcích. Miroslavovi je dnes 91,5 roku a manželce Marii 82 let, oba ještě před dvěma lety pracovali.

„Pán, který už dnes nežije, si tady v 80. letech koupil pozemek, v roce 1985 prosadil zbourání kapličky a chtěl na něm postavit chatu, kterou nikdy nedostavěl a zbyla tu zbořenina. My jsme si pořád vyčítali, že jsme se tehdy režimu nepostavili,“ uvedla Marie Baldová. Manžel dodal, že se s dalšími rodinami chystali zchátralou kapli opravit. „Ale předběhl nás důstojník, který si tu chtěl postavit rekreační domek. Myslel si, že z kaple bude mít stavební materiál, ale moc z ní nevytěžil. Byla postavená jako všechny chalupy v okolí – z divokého kamenné a hlíny,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍ Ekumenická bohoslužba v kapli na D5 za Plzní připomněla oběti dopravních nehod

Podle webu města Planá stálo v roce 1930 ve Vížce, německy Wieschka, 24 domů a žilo tam 120 obyvatel. Po roce 1945 větší část zástavby zanikla, dnes je tam pět trvalých obyvatel a velká chatová oblast podél Mže, odkud jezdí řada lidí celoročně do práce.

„Je hezké, že se sem díky manželům Baldovým vrátil symbol tohoto duchovního místa,“ řekl stříbrský farář Miroslav Martiš. Podle něj se boží muka s kříži teď v pohraničí hodně renovují a stále více lidí se u nich zastaví jako u mezníků, zamyslí se, odpočinou si a připomínají si křesťanské kořeny. „Záleží na tom, jaká je starostka nebo starosta. Snaží se vrátit krásu křížům a božím mukám,“ uvedl. Lidé se teď o to tady v příhraničí hodně starají, řekl zastupitel Plané Václav Palíšek (STAN).

„Boží muka a kříže jsou vlastně takové malé kapličky v malých vískách, které je považují za náboženský střed obce. Jsou tady hodně v okolí místa, o něž se lidé starají a nosí tam květiny, jen ze srdečného vztahu. A bylo by dobré, kdybychom se k nim alespoň duchovně vrátili,“ řekl plánský farář Jíři Majkov. Podle něj se boží muka hodně devastovala v 50. letech a poté po roce 1989, kdy se strhávala kameny a artefakty se vozily do ciziny. To byla možná ještě větší tragédie než v 50. letech, kdy to tady alespoň zůstávalo, dodal.

„Proč křesťané po staletí stavějí kříže? Týkají se nás. Mají proměňovat náš život, a to tím, že je to znamení té lásky, která přesahuje všechny hranice, dává naději a jediná skutečně přemosťuje údolí smrti. Jediná naděje, která není vějičkou v okamžiku, kdy stojíme tváří v tvář hrůze zla, nenávisti a všeho, co člověk umí,“ řekl biskup. Lidé stavěli boží muka proto, aby si uvědomili, že tato naděje patří také do jejich života.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. listopadu 2023 Foto: Církev.cz – biskup Tomáš Holub

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář