Stát New York podle soudu nesmí vymáhat zákon, který zakazuje zbraně v kostelích

New York – Americký stát New York podle dnešního rozhodnutí soudce nesmí dočasně vymáhat zákon, který zakazuje nošení zbraní do kostelů a jiných náboženských objektů. O rozhodnutí informovala agentura Reuters. Rozsudek je další z řady vítězství pro zastánce volné zbraňové politiky poté, co New York 1. září zpřísnil pravidla získávání zbraní a zakázal je v řadě veřejných míst.

Dva správci kostelů minulý týden podali k soudu stížnost s tvrzením, že státní nařízení je v rozporu s druhým dodatkem ústavy Spojených států. Ve 40stránkovém rozsudku s nimi nyní souhlasil obvodní soudce John Sinatra, který státu dočasně zakázal zákon vymáhat.

Sinatra se v rozsudku odvolal na precedens zavedený americkým nejvyšším soudem letos v červnu. Ten zrušil jiný newyorský zákon z roku 1913, podle něhož nesměl člověk nosit na veřejnosti zbraň bez zvláštního odůvodnění. Zákon z roku 1913 byl podle nejvyššího soudu také v rozporu s druhým dodatkem ústavy.

„Historie národa nepřipouští takový vpád do práva držet a nosit zbraně na všech místech spojených s vírou ve státě. Právo na sebeobranu je na těchto místech neméně důležité a neméně uznávané,“ napsal v Sinatra v rozsudku.

Mluvčí newyorské demokratické generální prokurátorky Letitie Jamesové řekl, že prokuratura se rozhodnutím zabývá a „zvažuje možnosti, jak bránit Newyorčany i na zdravém rozumu postavené zákony omezující nošení zbraní“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Trinity Church v New Yorku

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář