Stovky hřbitovů u fronty zůstanou přes Velikonoce pro ukrajinské věřící zavřené

Kyjev – Stovky hřbitovů ležících na Ukrajině v blízkosti frontové linie zůstanou o nadcházejících pravoslavných Velikonocích zavřené, a lidé tak nebudou moci ozdobit hroby a vzpomínat u nich na své blízké. Úřady se podle agentury Reuters obávají, že jsou na nich miny a nevybuchlá munice.

Ve vsi Kobzarci v Mykolajivské oblasti, kterou dočasně okupovali ruští vojáci, členové ukrajinských odminovacích týmů jeden ze dvou hřbitovů vyčistili. „Díky Bohu, že sem přišli. Půjdeme na hřbitov jako obvykle a oslavíme Velikonoce. Díky bohu žijeme, to je nejdůležitější,“ řekla 46letá Olena Jarovová, jedna ze 42 lidí, kteří ve vsi zůstali.

SOUVISEJÍCÍPravoslavná církev kritizuje omezení účasti na obřadu svatého ohně v Izraeli

Před začátkem ruské invaze v této obci severně od Chersonu žilo 1200 lidí. Šéf tamního odminovacího týmu říká, že našli nevybuchlou munici i její úlomky. „Pokud to exploduje blízko, je stoprocentně jisté, že budete mít úrazy od šrapnelů. V 90 procentech případů lidé po zásahu takovou municí umírají,“ říká Vladyslav Hrycaj. Druhý hřbitov v Kobzarci odminovaný ještě není. „Půjdeme tam až po odminovacím týmu. Bez nich ne, to je příliš nebezpečné,“ říká 74letá Lidia Osypenková.

Ukrajinská armáda vesnici osvobodila loni v listopadu během ofenzivy, při níž se jí podařilo Rusy vytlačit z části Chersonské oblasti. Šéf správy tohoto regionu pro letošní Velikonoce vyhlásil zákaz vstupu na hřbitovy. V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny je uzavřených 753 hřbitovů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář