Štrasburský soud zamítl stížnost ohledně dortu na podporu sňatků homosexuálů

Štrasburk – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes zamítl stížnost aktivisty z Belfastu proti severoirské pekárně vedené křesťanskou rodinou, která kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítla upéct dort s polevou se sloganem na podporu sňatků homosexuálů. Soud označil stížnost za nepřípustnou, protože aktivista Gareth Lee „nevyčerpal všechny vnitrostátní opravné prostředky“, informovala agentura AFP.

Rozhodnutí soudu je konečné a uzavírá případ, který začal v roce 2014, kdy severoirské pekařství na základě svého osobního přesvědčení zrušilo objednávku dortu s nápisem „Podpořte sňatky gayů“. Aktivista Lee si ho tehdy objednal na podporu kampaně za legalizaci svazků osob stejného pohlaví.

SOUVISEJÍCÍPäivi Räsänenová: Soudu se nebojím, jsem odhodlaná bránit své křesťanské přesvědčení

Soud nižší instance podnik v roce 2015 uznal vinným z diskriminace a nařídil mu vyplatit odškodnění ve výši 500 liber (téměř 15.000 korun). Britský nejvyšší soud ale v roce 2018 rozhodl ve prospěch severoirské pekárny. Uvedl, že podnik se vymezil jen vůči sloganu samému, a ne vůči osobě objednavatele, a proto nešlo o diskriminaci.

Lee podal stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku v dubnu 2019. Odvolával se v ní na evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, kterou podepsalo 47 členských států Rady Evropy, včetně Spojeného království.

Sedm soudců ve Štrasburku však mělo za to, že aktivista práva vyplývající z Úmluvy před britskými soudy neuplatnil. „Stěžovatel zbavil soudy své země možnosti posuzovat otázky vznesené podle Úmluvy a místo toho požádal ESLP, aby nahradil vnitrostátní soud,“ uvedli.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2022 Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář