Stromová kaple v Brně-Jehnicích zažila první ekumenickou bohoslužbu při Noci kostelů

Brno – Muzika Dolnica i zpěv ptáků v pátek v podvečer doprovodily první bohoslužbu pro všechny bez rozdílu vyznání, kterou ve stromové kapli v Brně-Jehnicích uspořádalo Ekumenické společenství Beránek jako součást programu Noci kostelů. Kapli městská část zřídila v roce 2021, v roce 2022 se jí dostalo požehnání, pravidelné akce se v ní zatím nekonají. Společenství plánuje podobné mše pořádat za dobrého počasí jednou měsíčně, řekl ČTK jeho zakladatel a kazatel Církve československé husitské Michal Horák.

Vzhledem k proměnlivému počasí, které už několik dní na jihu Moravy přináší bouřky a těžko předvídatelné přeháňky, byli pořadatelé do poslední chvíle v nejistotě, zda bude b možné uspořádat. Nakonec se jí zúčastnily dvě desítky lidí.

SOUVISEJÍCÍ V Česku se dnes večer otevřou dveře stovek kostelů a modliteben

„Bohoslužbu jsme postavili ekumenicky, upravili jsme ji tak, aby na ní žádné církvi nic nevadilo. V tomto duchu bychom rádi pořádali i další setkání,“ uvedl Horák. Společenství mši do programu Noci kostelů zařadilo cíleně, aby se informace o existenci kaple víc rozšířila.

Městská část nechala stromovou kapli vysázet ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna v roce 2021. „Myšlenka vznikla v předminulém zastupitelstvu. Kapli tvoří kruh stromů, převážně jde o javory, doplňují je lípy, buky a duby. Terénní val je osázený lučními květinami. Sochař Jaroslav Ekl pro kapli vytvořil sochu anděla. Anděl nahrazuje kříž, aby kaple vyhovovala různým vyznáním,“ řekl starosta Jehnic Oto Rinchenbach (nez.). 

Péči o zeleň městská část převzala letos. Do budoucna by na místě určeném k rozjímání nedaleko jehnického hřbitova měly přibýt i lavičky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář