Studie: Bránit účasti žen ve vedení církve může mít negativní vliv na jejich zdraví

Navštěvovat bohoslužby může obecně mít pozitivní vliv na duševní zdraví člověka. Nová studie však ukázala, že pokud jste žena, která chodí do kostela, který brání slabšímu pohlaví být ve vedoucí roli, tak to může mít na vás negativní dopad.

Nová studie publikovaná v Americké sociologické revui uvádí, že ženy, které navštěvují kostel s takovými omezeními, hlásí horší zdraví než ženy, které navštěvují společenství se ženami ve vedoucích rolích.

SouvisejícíPro ženy změnil Ježíš všechno

Studie naznačuje, že v spojitosti s náboženskými aktivitami může mít sexismus negativní dopad na zdraví žen, tvrdí podle Religion News Service Patricia Homanová z Florida State University.  „Ženy, které navštěvují sexistické sbory, mají stejné zdraví jako ženy, které vůbec nechodí na bohoslužby, a mají horší zdraví než ženy, které navštěvují inkluzivní kostely,“ konstatuje Homanová.

Řada minulých studií ukázala, že účast na bohoslužbách a příslušnost k náboženské komunitě mohou být spojeny s lepšími zdravotními výsledky. Pravidelní návštěvníci bohoslužeb s menší pravděpodobností kouří, s menší pravděpodobností užívají drogy a mohou žít déle než ti, kteří se bohoslužeb neúčastní.

Podle všeho tento pozitivní vliv na zdraví souvisí s aktivní účastí na bohoslužbách. Ti, kdo mají náboženské přesvědčení, ale neúčastní se, mohou mít horší zdravotní výsledky.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Odborníci zkoumali různá měřítka sexismu pomocí otázek, jako zda mohly ženy v kostele vyučovat, zda mohly být zastoupeny ve vedení nebo zda mohly sbor vést. Kostely, které zakazovaly ženám vést (50 %), byly označeny jako sexistické. Stejně tak sbory, které povolovaly pouze mužům být ve vedení sboru (14 %).

Role žen v církvích je nyní předmětem debaty u Jižních baptistů, když populární učitelka Bible Beth Moore se dostala do mediální pozornosti, když kvůli sexismu se rozhodla opustit tuto největší protestantskou denominaci v USA.

„Rovnocenná účast žen v církvi a ve společnosti je důležitá pro zdraví a pohodu všech,“ uzavřela pro RNS Homanová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Asi by to chtělo trochu zdravého rozumu. Výzkum bez metodologie je vždy jen plácnutí do vody. Že by 700 mil. katoliček mělo problém s duševním zdravím? O muslimském světě ani nemluvě.

    Prosím, nechme kulturní války ideologům a hlupákům, našim cílem je Ježíš a ne „rovnost“ všech a ve všem. Často na vašich stránkách vidíme, jaké důsledky v rozpadech sborů a kongegací zejména v západním světě toto myšlení má. Normální sbor zaměřený na Ježíše problémy s „inkluzí“ nemá.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář