Studie: Evangelium prosperity je více o emocích než o teologii

Toronto – Lidé, kteří poslouchají evangelium prosperity se cítí pozitivněji, ale nemusí jim být nutně poskytnut teologický obsah, tvrdí nová studie. Univerzita v Torontu vydala minulý měsíc studii v časopise Psychologie náboženství, která jmenovala kazatele jako Joel Osteen, T. Jakes a Creflo Dollar.

Studie, kterou sdílel autor Nicholas M. Hobson z psychologického oddělení na Torontské univerzitě, poznamenal, že hnutí evangelia prosperity je „jedním z nejrychleji rostoucích náboženských hnutí v Americe“. „Evangelium prosperity vzešlo z křesťanského probuzení z 50. let minulého století. Rozkvět hnutí prosperity vyplýval z popularizace „teleaevangelistů“, jako jsou Joel Osteen, Creflo Dollar a T.D Jakes,“ informuje The Christian Post.

„Centrální doktrínou evangelia prosperity spočívá v tom, že Bůh chce, aby člověk byl požehnaný. Říká, že materiální požehnání je součástí Boží vůle a aby člověk těžil z tohoto požehnání, musí pravidelně projevovat pozitivní myšlení nebo řeč a darovat určitou částku peněz církvi.

„S alternativními pojmy, jako je „semínko víry“ a „víra ve zdraví a bohatství“, většina následovníků evangelia prosperity věří, že setí semínek (tj. investice peněz cestou darů do církve) jim pomůže sklízet budoucí sklizeň.“

Studie zahrnovala experiment, kterého se zúčastnili věřící i ateisté a byli požádáni, aby poslouchali poselství o prosperitě. „Zjistili jsme, že evangelium prosperity mělo za následek posílení vlivu, dokonce i u skupiny ateistů. To podporuje myšlenku, že vliv evangelia prosperity může být méně o přitahování k víře a více o tom, jak se v tomto okamžiku cítí,“ poznamenali podle CP autoři studie.

„Současné poznatky naznačují, že evangelium prosperity může jako systém náboženské víry vést k vzrušujícímu a pozitivnímu prožitku, nikoliv k teologickému obsahu,“ uvedli. Ve svých závěrech vědci řekli, že „kázání evangelia prosperity zvyšuje pocity optimismu a zvyšuje riskantní finanční chování.“

„Je ironií, že úspěch tohoto rostoucího náboženského hnutí může být méně o tom, že lidé cítí Boha, a víc o tom, že se cítí dobře,“ uvádí studie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: World Changers Church International

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář