Súdán zrušil trest smrti za odpadnutí od islámské víry

Chartúm – Súdánská vláda uskutečňuje řadu reforem, jimiž se vzdaluje minulosti spojené s přísným výkladem šaríe. V současné době zrušila trest smrti za odpadnutí od islámské víry. „Ode dneška bude možné konvertovat z islámu k jinému náboženství bez obavy z ohrožení života. Zrušili jsme 126. článek trestního zákoníku a zaručili náboženskou svobodu, rovnost občanů a právní stát“, komentoval súdánský ministr spravedlnosti, Nasreldin Abdelbari (foto).

Další změna se týká konzumace alkoholu, která se dosud zapovídala též nemuslimskému obyvatelstvu. Od nynějška nebudou obyvatelé Súdánu, kteří se nehlásí k islámu, při požití alkoholu riskovat vězení. Dále se zakazuje tzv. ženská obřízka a ruší se zákon, podle něhož mohly ženy se svými dětmi cestovat výlučně na povolení mužského člena rodiny.

„Konáme důležité kroky“, prohlásil súdánský premiér Abdalla Hamdock, „Jedním z našich cílů je totiž proměna stávajícího právního systému“. Dodejme, že právní systém Súdánské republiky spočívám na islámském právu, které se aplikuje na obchodní i trestní právo. Po loňském převratu, při kterém armáda svrhla prezidenta Umara Bašíra, se na tříleté období (2019-2022) ustavila přechodná vláda, v níž zasedá pět vojáků, pět civilistů a jeden člen jmenovaný po jejich oboustranné shodě.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 15. července 2020 Foto: Wikimedia Commons -Súdán, ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář