Súdánská armáda chce vůdčí roli islámského práva šaría

Chartúm – Armádní představitelé vládnoucí nyní Súdánu obecně souhlasí se strukturou přechodné vlády tak, jak ji navrhují vůdci protestů, ale chtějí, aby se zákony odvíjely od islámského práva šaría. Oznámili to v úterý podle agentury Reuters představitelé přechodné vojenské rady.

Demonstranti, jejichž několikaměsíční pouliční protesty minulý měsíc pomohly přimět dlouholetého prezidenta Umara Bašíra k odstoupení, pokračují ve svém volání po změnách. Nyní vyzývají vojenské představitele, aby moc předali civilní vládě.

„Podle našeho názoru by měly být zdroji legislativy islámské právo šaría a místní normy a tradice v Republice Súdánu,“ řekl novinářům mluvčí přechodné vojenské rady.

Rozhovory s opozicí pokračují, ale pokud nevyústí v dohodu, je tu i možnost vyhlásit do šesti měsíců předčasné volby, upozornil mluvčí.

Křesťanští představitelé prosí o modlitby za Súdán

Franklin Graham a další křesťanští vůdci naléhají na křesťany, aby se modlili za současnou politickou krizi v africkém Súdánu.

Ředitel charitativní organizace Samaritan’s Purse a Evangelistické asociace Billyho Grahama minulý pátek na oficiální stránce organizace komentoval vývoj v zemi.

Graham hovořil o setkání s nově sesazeným súdánským prezidentem Omarem al-Bašírem. Na první z těchto schůzek žádal diktátora, aby „přestal bombardovat naši nemocnici na jihu během války, kterou způsobil.“

„Za jeho vlády zemřely desítky tisíc lidí. Modlete se za lidi tohoto národa – a za tamní církev,“ napsal Graham. „Modlím se, aby jim Bůh dal nového vůdce, který není spojen s tímto bývalým režimem a který povede Súdán k míru, bezpečí a prosperitě.“

Prezident al-Bašír, který od roku 1989 vládl Súdánu jako diktátor a byl obviněn ze spáchání genocidy v oblasti Dárfúru během občanské války, byl po měsících protestů svržen, informuje The Christian Post.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

sAutor: ČTK, -mn-  Foto: screenshot YouTube – demonstrace v Súdánu

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář