Mgr. Pavlína Bujoková je garantem vzdělávání v Křesťanské akademii mladých. Odpověděla na základní otázky o Summitu vedoucích v církvi na téma duševního zdraví, který se konel na přelomu ledna a února v Brně.
Podle Národního ústavu duševního zdraví má jedno ze sedmi dětí a adolescentů psychické problémy a sebevražda je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí ve věku 15 až 19 let. Realita je taková, že Česká republika má pouze 4,15 psychiatra na 100 000 obyvatel – jeden z nejnižších poměrů mezi rozvinutými zeměmi. Křesťané nejsou výjimkou. Mladí lidé ztrácejí naději a smysl života. Věříme, že místní církev nebo mládež může nabídnout první pomoc, podporu a porozumění.
Kdo nápad Summitu 2025 vymyslel a uspořádal?
Myšlenka Summitu vznikla ještě před Covidem. Kdy jsme spolu s Odbory mládeže (OM) diskutovali aktuální potřeby vedoucích mládeže a vhodné formy vzdělávání. Vnímali jsme tehdy touhu po vzájemné mezidenominační inspiraci a společném vzdělávání. Kvůli vládním omezením nebylo ale možné Summit realizovat a místo něj vznikla online akce s názvem Koronakademie. Po pandemii byl kladen větší důraz na menší osobní setkávání a tak byla myšlenka Summitu „zasunuta do zadního šuplíku“. S OM jsme pak pořádali dva ročníky vzdělávací a inspirativní akce s názvem FrontLine, pro ty, kteří slouží druhým. Jednalo se však o menší vzdělávací akce. Na podzim roku 2023 jsme s vedoucími OM opět reflektovali vzájemnou spolupráci a přemýšleli jsme nad aktuálními tématy vedoucích. Téma duševního zdraví rezonovalo námi všemi, a tak se opět otevřela myšlenka Summitu. Summit byl tedy realizován společnými silami KAM a OM AC, BjB, CB, SCEAV, KřSB.
Jaký byl průběh?
Akce probíhala od čtvrtečního večera do nedělního poledne a zúčastnilo se ji necelých 700 účastníků z 14 denominací. Na páteční program se k Summitu připojila iniciativa Nové horizonty a tak nás bylo kolem 750.
Účastníci byli rozděleni do tzv. tracků, kde se páteční a sobotní dopoledne učili základy pastorace, krizové intervence nebo probírali pokročilejší témata duševního zdraví. V odpoledním čase si mohli vybrat z tematických seminářů. Ranní a večerní programy se nesly ve společných tématech aplikace pro církev i pro jednotlivce. Těmito tématy nás provedli Pavel Raus, Jan Chenza Šeda, David Novák, Richard Kobakian a Martin Šimík, který Summit uzavřel otázkami pro týmovou reflexí.
Během Summitu bylo také možné využít poradenství.
Jak hosté reagovali?
Ještě zpracováváme zpětnou vazbu, ale hromadí se nám děkovné zprávy pastorů, starších a vedoucích mládeže, ale také vedoucích, kteří na Summitu nebyli a slyšeli svědectví pouze z doslechu. Lidé byli nadšeni, zažívali intenzivní čas s Bohem, měli prostor reflektovat svou službu a píší nám o své vděčnosti a o tom, jak k nim Bůh promlouval.
Jaké byly Tvé osobní pocity a postřehy?
Toto se hodnotí těžko 🙂 I když jsem byla hlavní vedoucí Summitu, v době konání jsem ležela v nemocnici a vše vnímala z povzdálí. Ale jedno vím určitě, Pán Bůh rozhojňuje, co bylo zaseto a ještě bude rozhojňovat. Jsem hrdá na každého, kdo se podílel na přípravách a často dal stranou svůj komfort, aby byla akce co nejlepším zážitkem pro účastníky. Jsem vděčná, že si lidé vyhradili svůj čas a finance a na Summit dorazili. To taky není samozřejmostí. Po Summitu žiju z videí, dojmů a zpráv lidí, co s námi sdílí svou vděčnost a díky.
Bude pokračování?
Aktuálně není v plánu příští rok Summit opakovat. Ale také nechceme nic vyloučit. Chceme být citliví na to, co česká církev potřebuje a komunikuje. Kdo ví, možná v roce 2027?
Autor: Hana Pinknerová Datum: 6. března 2025 Foto: Facebook
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.