Svatoanenská nemocnice v Brně opravila kapli, jíž dlouhodobě ničila vlhkost

Brno – Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) nechala kompletně opravit nemocniční kapli. Památkově chráněná modlitebna z roku 1869 dlouhodobě trpěla vysokou vlhkostí, která poškodila stav zdiva, podlah i nosných sloupů. Práce trvaly od loňského listopadu zhruba čtyři měsíce. Vyšly na více než dva miliony korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Na špatný stav kaple, kterou postavil architekt Theophil Hansen, měla vliv blízkost zaniklého Svrateckého náhonu i zanedbaná péče v období komunismu. Do budovy zatékalo a prosakovalo od nefunkční kanalizace. Sanace z 90. let minulého století problém nevyřešila.

SOUVISEJÍCÍKaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

V roce 2010 odstranili řemeslníci v kapli poškozené omítky a zároveň opravili dešťovou kanalizaci v okolí objektu. Další zdroj vlhkosti zmizel v roce 2021, kdy nemocnice nechala sanovat vnější základové zdivo včetně úpravy drenážního systému. Projekt se tak mohl posunout k závěrečné fázi.

„Řemeslníci museli odstranit podlahy, aby pod ně mohli doplnit vodorovné hydroizolace, které na podkladním betonu chyběly. Právě jejich absence způsobovala problémy se stále nadměrným vzlínáním vlhkosti,“ řekl technický náměstek FNUSA Tomáš Hladík. Opravené jsou také nosné sloupy uvnitř kaple, které byly vlhkostí a následnou krystalizací soli zasaženy nejvíce. Na svou původní podobu ještě čekají venkovní sloupy u vstupu z atria.

Bohoslužby se v kapli konají každý pátek a sobotu odpoledne. V době jejího uzavření, od listopadu do poloviny března, se přesunuly na náhradní místo v areálu nemocnice. Účast na bohoslužbách je podle nemocniční kaplanky sestry Františky sezonní a začátkem roku ji ovlivnila respirační onemocnění, kdy se pacienti neměli zúčastňovat hromadných akcí. Nyní se těší také na zájemce z řad lidí mimo nemocnici, kteří ještě nezaregistrovali, že je kaple znovu otevřená.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – nemocnice U sv. Anny

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář