Světová evangelikální aliance protestuje proti vyhošťování křesťanů z Turecka

Světová evangelikální aliance (WEA) žádá tureckou vládu, aby změnila své rozhodnutí vyhostit a zakázat činnost nejméně 60 členům protestantské církve.

Celosvětová organizace zastupující evangelikální komunitu ve svém projevu na 45. zasedání Rady OSN pro lidská práva poznamenala, že za poslední dva roky bylo „nejméně šedesáti protestantským křesťanům bez udání důvodu odepřen pobyt v Turecku.“

WEA se podle portálu Premier rozhodla poukázat na dva konkrétní případy vyhoštění.

„David Kandasamy ze Srí Lanky žil v Turecku dvacet let, než dostal zákaz vstupu. Je ženatý s tureckou křesťankou a má čtyři děti, z nichž všechny jsou tureckými občany,“ uvedl Wissam al-Saliby z WEA.

„Andy a Cathryn Hoardovi žili v Turecku třicet let. Cathryn se po krátké návštěvě vracela zpátky do Turecka, ale vstup jí nebyl povolen. Před deportováním do Velké Británie byla nucena strávit tři dny v cele určené pro migranty.“

WEA poukazuje na to, že v důsledku turecké politiky „byli manželé odděleni od svých rodin“ a také jim byl „odepřen přístup k majetku a investicím, které turecké orgány dříve pečlivě zkoumaly.“

WEA dodala, že vláda neposkytla „žádné vysvětlení“ k vyhoštění „kromě toho, že těmto křesťanům řekla, že podle důvěrných vládních informací představují hrozbu pro národní bezpečnost“.

„Turecké orgány odepřely právníkům těchto křesťanů přístup k důvěrným informacím, a proto neexistuje žádná možnost na spravedlivý soud, který by byl v souladu s mezinárodním právem.“

Mezidenominační organizace uzavřela své prohlášení tím, že vyzvala Turecko, aby přezkoumalo své rozhodnutí o vyhoštění šedesáti členů protestantské církve a učinilo nápravu.

Christian Solidarity Worldwide (CSW) v červnu uvedla, že turecké úřady vydaly příkazy k vyhoštění dvěma americkým křesťanům, z nichž jeden byl pastor, který se chystal se svou rodinou odletět z istanbulského letiště. Když mu bylo řečeno, že se nebude moci vrátit zpátky do Turecka, rozhodl se zrušit svůj let a podal odvolání proti tomuto nařízení. 

„Toto vyhoštění je velice znepokojivé,“ řekla v té době zakladatelka CSW Meryn Thomasová. „Tito pracovníci měli veškerou potřebnou právní dokumentaci pro život a práci v zemi, přesto jsou deportováni vládou, která nadále pokračuje v pronásledování křesťanů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. října 2020 Foto: WEA – Generální tajemník Světové evangelikální aliance biskup Tindero

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář