Světovou radu církví zastupuje na vatikánské synodě Češka

Vatikán – Na biskupské synodě ve Vatikánu vystoupila také farářka Církve československé husitské z Prahy Martina Viktorie Kopecká. Jednání se účastní jako zástupkyně Světové rady církví a předsedkyně její komise pro mládež ECHOS. „Myslím, že všichni delegáti mohou být se svou dosavadní prací spokojeni,“ hodnotila první fázi synody, v níž se shromažďovaly připomínky a podněty k pracovnímu dokumentu Mladí lidé, víra a rozlišování povolání.

Ve svém proslovu poukázala na schopnost mladých lidí stavět mosty mezi generacemi, komunikovat a hojit rány minulosti. Podle ní se takto osvědčují na řadě míst při vedení mezináboženského dialogu. „Ten je hezkým zrcadlem toho, že mladí lidé se dokážou mezi sebou bavit naprosto bez ohledu na to, k jaké víře a náboženství patří,“ uvedla Martina Viktorie Kopecká.

„Ve svém příspěvku jsem zvýraznila, že rolí církví je vytvářet bezpečný prostor k růstu a naplnění potenciálu všech lidí, mladých i starších a zkušenějších. Podle mě se církve nemají bavit jen o lidech, ale s lidmi, a právě to papež František dělá, když mladé lidi zapojil do celého procesu synody,“ řekla dále o papeži, s nímž se setkala už během červnových oslav 70. výročí Světové rady církví v Ženevě.

Atmosféru synody označila za „plnou respektu a bratrskou“. „Jsem v plénu jediná vysvěcená farářka, což je pro mě zvláštní pozice, ale po prvních dnech jsem se s ostatními účastníky synody spřátelila, přijímají mě jako platnou členku celého společenství. Atmosféra je velmi hezká, mám pocit, že je to požehnané jednání a zasedání,“ uzavřela delegátka Světové rady církví na vatikánské synodě.

 

Autor: Filip Breindl  Zdroj: Radio Proglas  Foto: YouTube 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář