Sýrie potřebuje mezinárodní pomoc k obnově křesťanských společentví

Papežská nadace Kirche in Not, která sídlí v Německu, ale působí ve třiadvaceti zemích, uvolnila pět milionů euro na financování projektů v Libanonu a Sýrii. Tato pomoc směřuje také na obnovu sakrálních budov v syrské řeckokatolické diecézi Homs, bez kterých nelze uvažovat o návratu křesťanského společenství.

V minulosti byla finanční pomoc papežské nadace využita k rekonstrukci homské řeckokatolické arcieparchie a katedrály, které stojí v centru tohoto třetího největšího syrského města. „Když jsem se vrátil do Homsu, do biskupského sídla jsem nemohl vstoupit, protože bylo obsazeno ozbrojenci. Město bylo srovnáno se zemí a zbylo zde pouhých dvacet křesťanů, vypráví řeckokatolický biskup Jean Abdo Arbach.

Biskup Arbach

Nyní tvoří řeckokatolické společenství, které bylo původně z křesťanských církví nejpočetnější, zhruba 140 rodin. Při rekonstrukci řeckokatolické katedrály byla dokonce odhalena starobylá podzemní kaple, jedna z jeskynních prostor, do nichž se uchylovali první křesťané v tomto regionu. Návratu křesťanů ovšem nepomáhá stávající ekonomická situace, která z důvodu hospodářských sankcí, uvalených na Sýrii, vedla k rozpadu služeb a zdravotnictví, stejně jako zamezila přeshraničnímu zásobování z Libanonu. Tento stav v poslední době přiměl deset rodin k tomu, aby prodaly zbylý majetek a odešly do Běloruska, vysvětluje mons. Arbach. „Nyní jsou zablokované na hranicích s Polskem a nemohou se nikam vydat. Co se s nimi stane?“, dotazuje se řeckokatolický biskup Homsu.

„Prosíme Boha, aby přiměl svědomí vládnoucích ke zrušení protisyrských sankcí, aby se naše země mohla znovu otevřít světu“, uzavírá biskup Arbach a dodává: „Tento krok by totiž syrské křesťany přiměl k návratu, a je tudíž důležitý jak pro Sýrii, tak okolní blízkovýchodní země“.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 4. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační, katedrála sv. Eliáše v Aleppu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář