Syrští křesťané žádají Trumpa, aby neodvolával americké jednotky

Damašek – Donald Trump byl varován, že by odchod amerických jednotek ze Sýrie mohl ohrozit místní křesťany i jiné menšiny. Nečekané rozhodnutí amerického prezidenta způsobilo rozruch a překvapilo spojence, následovala rezignace generála Jamese Mattise jako ministra obrany a Bretta McGurka jako zvláštního prezidentova vyslance pro boj s ISIS.

Britský ministr obrany Tobias Ellwood varoval, že ISIS je v oblasti stále ještě velmi živý. Setrvání amerických jednotek žádají i syrští křesťané. Syrská vojenská rada vydala prohlášení naléhající na mezinárodní koalici, aby chránila náboženské a etnické menšiny.

„Turecké žoldácké jednotky, které bojovaly s Al-Káidou a ISIS, čekají na zelenou, aby se mohly přesunout do Sýrie a pozabíjet všechny bezvěrce v regionu. To znamená křesťany, jezídy, Kurdy a další menšiny,“ stojí v prohlášení Rady. Ta naléhá na Spojené státy, aby z regionu neodcházely, dokud nebude zajištěna bezpečnost. Varuje, že budou ničeny církve a křesťané spolu s jezídy budou zabíjeni a masakrováni.

Sanharib Barsoum, předseda Syriac Union Party, v otevřeném dopise uvedl, že „ISIS je stále ještě daleko od smrti“. „Pokud bude Turecku dovoleno nás zničit, Amerika bude pouze přihlížet, jak je jediná jiskřička naděje na Blízkém východě uhašena,“ upozornil. „Všechny úspěchy amerických snah budou ztraceny a dva tisíce let dlouhá historie křesťanství v severozápadní navždy vymazána,“ zdůraznil. „Pokud nyní odejdou Spojené státy a přijde Turecko, ISIS se vrátí,“ dodal Barsoum.

Podle Amy Austin Holmesová, docentky Americké univerzity v Káhiře, by odchod Spojených států mohl motivovat Turecko k dalšímu útoku. „Trumpovo jednostranné rozhodnutí odvolat americké jednotky ze Sýrie povzbudí naše nepřátele, včetně Íránu, Ruska a syrského vůdce Bašára Asada, a oslabí a zradí naše kurdské a arabské partnery v Syrských demokratických silách (SDF),“ uvedla.

„Odchod by také ohrozil civilní populaci žijící v bezpečné oblasti, která je nyní pod kontrolou SDF – jedná se o zhruba 35 procent země, domov 6 milionů lidí,“ doplnila. „Obyvatelstvo této oblasti je etnicky a nábožensky rozmanité, kurdská, arabská, muslimská a křesťanská menšina čítá odhadem zhruba 100 tisíc lidí,“ vysvětlila Holmesová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Kristýna Gillíková  Zdroj: Christian Today   Foto: CC Search, vojáci v Sýrii, ilsutarční

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář