Systém „sociálního kreditu“ vyvíjí tlak na čínské křesťany

Peking – Pronásledování křesťanů se přibližuje k úrovni, kterou dosahovala za Maa. „Přicházejí dny, kdy celé křesťanské rodiny nebudou mít přístup nejen k dopravě, ale také ke školám, nemocnicím, půjčkám a pracovním místům,“ informuje China Aid.

Vládní úředníci po celé Číně uzavírají kostely a hrozí, že systém „sociálních kreditů“ neumožní křesťanům brát si bankovní půjčky, hlásit se na určité školy nebo získat pracovní pozice.

V Pekingu byl podle China Aid Association (CAA) 29. listopadu odsouzen člen sboru Early Rain Covenant Church na čtyři roky vězení. Qin byl obviněn z nezákonných obchodních operací kvůli prodeji křesťanských knih,

Obvinění, za které byl Qin odsouzen, by mohlo znamenat přísný trest pro pastora Wanga, který byl obviněn „z podněcování k rozvratu státu“ a nezákonných obchodních praktik poté, co byl zatčen před více než rokem.

Právník odsouzeného křesťana řekl, že pastor Wang Ji připustil ve výpovědi, že byl do prodeje těchto knih zapojen, informoval CAA. Právník se domnívá, že Wang by mohl dostat nejméně desetiletý trest.

Úřady dne 9. prosince 2018 zatkly pastora Wanga a více než 100 členů církve Early Rain Covenant Church; většina z nich byla mezitím propuštěna, zatímco manželka a dítě pastora Wanga zůstávají v domácím vězení.

V Šanghaji úřady vstoupily 1. prosince do Wheat Church, ukončily bohoslužbu neregistrované církve a členy vyhnaly ven. Obvinily je z provádění náboženských činností na neschváleném místě. 200 křesťanů odmítlo odejít a zůstalo venku v chladu a pokračovalo v zpívání a uctívání, informuje CAA.

Akce tohoto druhu jsou součástí postupně přísnějších opatření proti křesťanům a jiným náboženstvím, které komunistická vláda považuje za hrozbu pro svůj režim.

Od té doby, co se Si Ťin-pching stal v roce 2013 prezidentem, tak nová náboženská nařízení zavedená v roce 2017 výrazně rozšiřují počet vládních oddělení, která mohou prosadit omezení náboženské praxe.

Čínský právník řekl pro The Epoch Times, že zatímco podle předchozího zákona náboženská omezení spadala pouze pod Úřad pro náboženské záležitosti, tak podle nového zákona může každé vládní oddělení regulovat náboženskou praxi v zemi. Skutečnost, že činnost neregistrovaných církví má v pravomoci zakázat tolik dalších úředníků, vyvíjí na členy těchto společenství obrovský tlak.

V rámci těchto nových norem čelí čínští křesťané největšímu pronásledování od kulturní revoluce v 60. letech, tvrdí právník pro Epoch Times.

V úsilí zabránit běžným občanům v zapojení do náboženských aktivit, Čína v poslední době nainstalovala kolem 20 milionů kamer s pokročilým softwarem pro rozpoznávání obličeje, které shromažďují data za účelem vytvoření systému „sociálního kreditu“.

Negativní sociální kredit bude mít vliv na výběr práce, školy nebo získání půjčky ale i cestování. Tato opatření mají za cíl vyvíjet tlak na křesťany a zhoršovat jejich sociální a finanční situaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- Datum: 19. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář