Tanzanie jde proti proudu, pandemii koronaviru řeší hlavně modlitbou

Prezident Tanzanie konečně uznal, že jeho země má problém s koronavirem poté, co několik měsíců tvrdil, že šíření pandemie bylo zastaveno mocí modlitby.

Populistický prezident John Magufuli 21. února vyzval občany východoafrické země, aby přijali preventivní opatření a nosili roušky.  V průběhu pandemie nabádal k ostražitosti vůči zboží ze zahraničí, včetně vakcín proti covid-19.

Agentura AP informovala, že minulý měsíc prezident vyzval 60 milionů občanů své země ke třem dnům modlitby, aby porazili nejmenované „respirační onemocnění“.  „Možná jsme nějak ublížili Bohu,“ řekl 19. února Magufuli na pohřbu svého tajemníka Johna Kijaziho. „Všichni musíme činit pokání,“ dodal.

SouvisejícíTanzanie se podle prezidenta s koronavirem vypořádala modlitbami

Ačkoli úřady na konci února oznámily pandemická opatření podobná jiným zemím, Magufuli opakovaně tvrdil, že Tanzanie s pomocí Boží moci porazila Covid-19. Vláda od loňského jara neaktualizovala oficiální počet případů nákazy koronavirem a ministerstvo zdravotnictví prosazovalo hlavně různé bylinkové preparáty.

Místní katolická církev a další organizace však otevřeně varovaly před nárůstem případů nákazy. Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus  se přidal k výzvám, aby Tanzanie uznala problém s nemocí Covid-19.

Smrt Seifa Sharifa Hamada z opoziční politické strany minulý měsíc přinesla mediální pozornost poté, co jeho domovská strana prohlásila, že byl nakažen koronavirem. Hamadova smrt je „jasným symbolem této zuřící pandemie,“ řekl novinářům 18. února ředitel afrických středisek pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong.

Když Magufuli mluvil o smrti Hamada a Kijaziho, požádal občany, aby zůstali klidní. „Minulý rok se nám podařilo tuto nemoc dýchacích cest porazit mocí modlitby. Jsem si jistý, že se tak stane i letos,“ uvedl v celonárodně vysílané relaci.

Začátkem minulého měsíce tanzanské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že nemá v plánu nakoupit vakcíny proti covid-19 jen několik dní poté, co Magufuli vyjádřil pochybnosti o účinnosti vakcín. Ministryně zdravotnictví Dorothy Gwajima řekla na tiskové konferenci v hlavním městě Dodoma 1. února, že „ministerstvo neplánuje očkovat své občany proti COVID-19“. Hlavní vládní biochemik Fidelice Mafumiko také navrhl použití bylinného preparátu k léčbě onemocnění.

SouvisejícíCfAN kázalo v Tanzanii více než 300 tisíc lidem. Šípek hovoří o přípravě nových evangelistů

Americká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v nedávném varování o cestování do Tanzanie uvedla, že úroveň výskytu Covid-19 v zemi je „velmi vysoká“. „Tanzanci mají právo na očkování proti covidu,“ tweetoval lídr opozice Zitto Kabwe po prezidentových komentářích a uvedl, že vládě, která nechrání své občany, chybí legitimita.

„Nejsme osamělý ostrov,“ uvedl sekretariát Tanzanské biskupské konference ve svém prohlášení. V dokumentu vyzvaly společnost, aby se modlili, ale také aby přijali opatření, která se ve zbytku světa již dlouho praktikují, včetně vyhýbání se veřejným shromážděním a omezení osobního kontaktu. Církevní noviny dokonce zdůraznily vážnost situace, když palcovými titulky na úvodní stránce bylo napsáno: „Koronavirus existuje.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Prezident dokonce pochválil čínského ministra zahraničí Wang Jiho za to, že během lednové návštěvy nenosil roušku, a označil to za další známku toho, že Tanzanie je bez koronaviru.

Obavy z pandemie se však v Tanzanii vrátily do centra pozornosti, protože okolní státy začaly řešit dodávky vakcín. Zatímco jiné africké země hledají možnosti, jak získat miliony dávek, Magufuli obvinil lidi, kteří byli očkováni v zámoří, že přinesli virus zpět do Tanzanie. „Buďte pevní,“ řekl. „Vakcíny jsou nevhodné.“ Vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby se nepokoušelo začínat s očkováním, aniž by byl spokojen s bezpečností vakcín.

Afričtí zdravotníci se obávají dezinformačních kampaní kolem vakcín na Covid-19, protože na kontinent s 1,3 miliardou lidí začaly přicházet první dávky. AP dále dodává, že postoj prezidenta Magufuliho ostře kontrastuje s postojem hlav ostatních africkými států.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. března 2021 Foto: Wikimeia Commons – John Magufuli

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář