Technologický šabat 

Skutečný šabat znamená sobotní spočinutí od každodenní rutiny. „Tech šabat“ znamená den digitálního odpočinku neboli den bez používání technologií s obrazovkami: smartphony, osobní počítače, tablety a televize. Všechny obrazovky mají být vypnuty po dobu čtyřiadvaceti hodin, tedy po dobu celého šabatu, od pátečního západu slunce do sobotního západu. 

Termín „Technology Shabbat“ (Tech Shabbat) se zrodil v roce 2010, kdy se americká autorka a producentka Tiffany Shlain spolu se svým manželem Kennethem Goldbergem poprvé zúčastnili „Národního dne odpojení“, pořádaného think-tankem Reboot. 

SOUVISEJÍCÍUž máte v kalendáři označen pátek 4. března? Bude den odpojení!

Mezi vítané tech-šabatové aktivity patří čtení, procházky, návštěva nových míst, outdoorové aktivity a (v neposlední řadě) používání papíru a pera k zachycení ledasčeho, co se nám vynoří v mysli, náhle odpoutané od věčných obrazovek. 

Příležitostí vyzkoušet digitální či technologický šabat se může stát blížící se Národní den odpojení, který je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu „odpojení“. Den odpojení probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 4. března do soboty 5. března 2022. 

David Katznelson, výkonný ředitel a generální ředitel společnosti Reboot, která stála u zrodu Dne odpojení, říká: „Technologie je jedním z nejužitečnějších a současně potenciálně znepokojivých moderních pokroků – usnadňuje komunikaci celé globální komunitě, ale také u jednotlivců podporuje návykové chování, které často nahrazuje přirozenou lidskou interakci.“

Organizátoři Dne odpojení na svém webu http://www.sabbathmanifesto.org nabízejí 10 základních principů, které jsou však zcela otevřené vaší jedinečné interpretaci. Jsou pozváním, abychom se do těchto aktivit zapojili, když do svých životů vkládáme sedmidenní rytmus a pokračujeme v dynamice dne odpojení po celý rok. Nalezněte ke každému bodu vlastní obsah a rozviňte je po svém:

  • Vyhněte se technologiím, nahraďte je přirozeným kontaktem. 
  • Buďte ve spojení se svými blízkými.
  • Podpořte své zdraví.
  • Jděte ven, nejlépe do přírody.
  • Vyhněte se komerci, zvolte něco dobrovolnického.
  • Zapalujte svíce, pozorujte plameny, inspirujte se světlem.
  • Pijte společně víno, jezte chléb.
  • Vyhledávejte ticho, zvuků je celý týden všude plno.
  • Nebuďte nikomu nic dlužni, dávej každému, co mu náleží.

Inspirujte se. Nebo si vymyslete vlastní!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Tisková zpráva Datum: 13. února 2022 Foto: TZ

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář