Téma sebevraždy zůstává v církvi tabu

Třetina věřících v Americe přišla o člena rodiny nebo blízkou osobu kvůli sebevraždě. Většina protestantských pastorů je přesvědčena, že jejich společenství jsou vybavená na pomoc lidem, kteří jsou ohroženi sebevraždou, ale málokdo se rozhodne požádat o pomoc v církvi předtím, než si sáhne na život, zjistila nová studie společnosti Lifeway Research.

Osmdesát procent pastorů tvrdí, že jejich církev je schopná pomoci člověku se sebevražednými sklony, ale pouze čtyři procenta členů církve, kteří přišli o blízkého přítele nebo člena rodiny kvůli sebevraždě, uvedli, že církevní lídři byli v blízkém kontaktu s osobami bojujícími s depresemi. Studie zkoumala vzorek 1000 protestantských pastorů a 1000 členů, kteří navštěvují bohoslužby alespoň jednou za měsíc.

„Navzdory svým nejlepším záměrům sbory si často neví rady, jak pomoci těm, kteří mají problémy se svým duševním zdravím,“ řekl výkonný ředitel společnosti Lifeway Research Scott McConnell.

Sebevražda je druhou hlavní příčinou smrti v USA u lidí ve věku 15 až 34 let a čtvrtou hlavní příčinou smrti u lidí ve věku 35 až 44 let, uvádí studie, kterou sponzorovala řada amerických křesťanských institucí včetně Americké asociace křesťanských poradců.

Podle průzkumu se třetina sebevrahů zúčastnila bohoslužby minimálně jednou za čtyři týdny v posledních měsících před smrtí. Přesto jen osm procent lidí bojujících se sebevražednými myšlenkami konzultovalo své problémy s vedoucím sboru.

 

 

Zatímco 86 procent věřících tvrdí, že jejich církev je bezpečným místem k odhalení myšlenek na sebevraždu nebo sebevražedného pokusu, členové církví si uvědomují, že přátelé a rodina člověka, který si sám vezme svůj život, mohou být izolováni od pomoci kvůli stigmatu sebevraždy, dodává studie.

„Sebevražda je v naší kultuře příliš těžkým tématem a bojíme se o ní mluvit,“  myslí si Tim Clinton, prezident Americké asociace křesťanských poradců.

„Naším přáním je, aby tento výzkum inicioval dialog v církvi a přispěl k řešení pandemie sebevražd v naší zemi. Potřebujeme klinicky citlivý přístup, který vrátí dar života těm, kteří bojují s pocitem prázdnoty.“

 

Zdroj: The Christian Post,  Foto: Pixabay

 

Kategorie: Lifestyle

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář