Téměř 700 jazyků má nyní kompletní biblický překlad

K dispozici je v současnosti téměř 700 kompletní překladů Bible. Poslední čísla z organizace Wycliffe, která se zaměřuje na překlady Bible, ukazují, že 698 jazyků má nyní kompletní Bibli.

Kompletních Nových zákonů je ještě více – a to až v 1 548 jazycích, zatímco dalších 1 138 má přeložené některé části.

Christian Today informuje, že aktivní překladatelské práce probíhají u 2 617 jazyků v 161 zemích světa. Peter Brassington ze společnosti Wycliffe k údajům poznamenal, že čísla jsou velmi povzbudivá.

„Jsou to povzbudivá čísla a představují obrovskou práci, kterou překladatelské týmy dělají po celém světě,“ řekl. „Překlad Bible vyžaduje oddané, dlouhodobé úsilí a překlady dokončené nyní začaly často před mnoha lety,“ poukázal Brassington na nelehkou práci lidí zapojených v projektech při překladech slov Bible do rozmanitých jazyků.

„Připojil jsem se k Wycliffe v roce 1996. Počet jazyků, ve kterých existuje úplná Bible, se od té doby zdvojnásobil,“ dodal.

Navzdory pokroku je stále ještě hodně daleko doba, kdy budou k dispozici kompletní Bible ve všech jazycích. Podle Wycliffe je na světě 7 353 aktivních jazyků.

Ačkoli existuje 3 384 jazyků s některými částmi Bible, je stále ještě 252 milionů lidí bez jediného přeloženého verše.

„Jak ukazují statistiky, je ještě mnoho práce,“ řekl výkonný ředitel James Poole. „Téměř 1,5 miliardy lidí nemá Bibli v jazyce, kterému by nejlépe rozuměli, to je jeden z pěti obyvatel světa. Proto Wycliffe neustále pracuje na překladech Božího slova do všech těchto jazyků.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 9. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Bible

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář