Téměř čtyřicet procent Američanů věří, že žijeme v posledních časech  

Podle nového průzkumu 39 procent dospělých Američanů věří, že „žijeme v posledních časech“.

Průzkum od společnosti Pew Research Center však ukázal, že křesťané nejsou ve svém přesvědčení na toto téma jednotní.

Sedmačtyřicet procent křesťanů věří, že se blíží konec, a 49 procent tomu nevěří. Věřit, že se nacházíme v časech konce, mají – podle studie jmenované společnosti – tendenci spíš protestanti než katolíci.

SOUVISEJÍCÍ John Piper / Jak se připravit na druhý příchod?

Mezitím 29 procent lidí z nekřesťanských náboženství tvrdí, že žijeme v době konce. Lidé bez vysokoškolského vzdělání a lidé s nízkým příjmem se také přiklánějí k názoru, že konec je blízko, informuje křesťanský portál Premier

Tento výzkum byl součástí obsáhlejšího bádání o víře a životním prostředí, jehož cílem bylo částečně zjistit, zda názory lidí na náboženství souvisejí s jejich názorem na životní prostředí.

Na otázku, zda věří v druhý příchod Ježíše, odpověděla více než polovina dospělých Američanů (55 procent) souhlasně. Pokud jde o křesťany, ti s touto myšlenkou souhlasí ze 75 procent. Každý desátý respondent věří, že se Ježíš vrátí ještě za jeho života.

Biblista Ian Paul, který napsal komentář ke knize Zjevení, uvedl pro portál Premier, že ho výsledky nepřekvapily, ale domnívá se, že je třeba se tímto tématem více zabývat.

SOUVISEJÍCÍPrůzkum: Pastoři nesouhlasí s myšlenkou, že geopolitické změny urychlí Kristův příchod

Poznamenal, že odvolávat se na války a zvěsti o válkách a na vesmírná znamení (zatmění slunce), na něž se odkazuje v první polovině 24. kapitoly Matoušova evangelia, jakožto na znamení posledních časů, je poněkud zavádějící.

„Většina křesťanů to čte tak, že se mluví o konci dějin, o době, kdy se Ježíš vrátí. Ve skutečnosti Ježíš jasně říká, že o tom nemluví. Když v Matoušově evangeliu 24,34 mluví o všech těchto věcech, říká velmi jasně… ‚toto pokolení‘, jinými slovy lidé, kteří stojí před ním, neodejdou, dokud se všechny tyto věci nestanou. Opravdu jasně říká, že to, o čem mluví, se týká událostí, které se stanou ještě za života jeho učedníků.“

Dr. Paul, který napsal brožuru o posledních časech, zdůraznil, že nikdo neví, kdy se Ježíš vrátí.

„Když si přečtete Matouše 24 a 25, kde je shrnuto Ježíšovo učení o posledních časech, Ježíš tam opakovaně říká, že se o nich nikdo předem nedoví, že nebudou žádná znamení, že stačí jen žít jako věrný učedník,“ řekl pro britský křesťanský portál. 

„Vypráví příběh o deseti ženách s lampami, pěti pošetilých a pěti moudrých, a celá pointa je v tom, že nic nepoznáme dopředu, nebude žádné varování, nebudou žádná znamení. Říká, že se vrátí jako zloděj v noci,“ zdůraznil. 

Dr. Paul uvedl, že výzkum ukazuje na to, jaké mají lidé povědomí o historii.

„Lidé říkají: ‚Podívejte se, v jaké hrozné době žijeme, je to doba konce, věci se opravdu zhoršují‘. No, v Evropě ve 14. století zabila černá smrt polovinu populace. Tak to podle mého názoru byla dost zlá doba. A opravdu si nemyslím, že doba, ve které žijeme, je tak zlá jako tamta.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. prosince 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář