Teolog Martin Vaňáč: V renesanci se křesťané trávili, dnes se střílejí na sociálních sítích

Praha – Teolog Martin Vaňáč k případu kritiky papeže Františka, upozorňuje na fakt, že katolická církev dnes představuje denominaci, kde je více než miliarda věřících a církev funguje „do určité míry bez ohledu na to, jaký je ve Vatikánu zrovna papež,“ uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vaňáč také nesouhlasil s jednoduchým označením papeže Benedikta jako konzervativního a naopak papeže Františka jako liberálního, i když připustil, že jejich přístup k lidem je odlišný. Poznamenal, že papežové často vycházejí z encyklik svých předchůdců a drží se doktrín církve.

„Benedikt XVI. by asi dával přednost církvi, která bude věroučně sevřenější i za cenu, že to bude nějaké menší společenství. U Františka se zdá, že je tomu naopak. Že preferuje variantu církve, která není zahleděná do sebe, ale otevírá hranice,“ poznamenal Vaňáč k odlišnému přístupu k některým společenským a teologickým tématem.

K teologickým zápasům v církvi mezi různými skupinami řekl, že „v době renesance se soupeři mezi sebou trávili a zabíjeli, dnes místo toho střílejí na sociálních sítích.“

Kritika papeže Františka

Na obranu kritiky papeže se postavil biskup Malý, který v reakci pro Český rozhlas uvedl, že František se nesnaží zaměřit na selhání člověka, ale povzbudit ho v jeho slabostech. Svým dialogem s odlišnými názorovými skupinami chce být blízko lidem s různým pohledem na věc. „Chce rozsvítit světélko i na teologickém poli. Ale především chce být blízko člověku bez ohledu na jeho světonázory,“ řekl pražský biskup.

Jako příklad papežovy velikosti uvedl nedávnou událost, když do Vatikánu přišli vůdcové dvou znepřátelených stran Jižního Súdánu na duchovní cvičení a František se na závěr tohoto setkání před nimi sklonil a prosil je o mír.

Hlava katolické církve čelí kritice ze strany konzervativních teologů, kteří sepsali otevřený dopis, kde papeže obvinili ze spáchání kacířství kvůli vstřícnému postoji k homosexuálům, protestantům a rozvedeným.

Signatáři vyzvali biskupy světa, aby „naléhavě řešili situaci, kdy papež František veřejně zastává kacířství“. Autoři dokumentu žádají papeže Františka, aby „nesl plody opravdového pokání,“ jinak „nemůže pokračovat jako papež” v čele katolické církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

8 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Domnívám se, že papež František si uvědomuje, že bez vstřícného postoje k homosexuálům, protestantům a rozvedeným se hiearchie, která je konzervativní, nepohne dopředu, protože konzervativní hiearchie je statická.
    Podle toho co jsem četl o Benediktu XVI a papeži Františkovi si myslím, že papež František má větší poznání než Benedikt XVI.

    Odpověď
  2. Myslím, že je pravda, když M. Vaňáč říká, že nelze Benedikta a Františka stavět proti sobě jako konzervativního a liberálního papeže. Vždycky je zapotřebí ptát se: V čem (nebo jakým způsobem) je někdo liberální/konzervativní?
    Nevím, co myslíte Františkovým poznáním, pane Konečný. Já myslím, že v teologii byl Ratzinger docela dobrý, dokonce se mi zdá, že v ní byl málo konzervativní. Koupila jsem si z touhy po poznání jeho knihu Eschatologie, smrt a věčný život. Jen jsem to otevřela, řekla jsem si: no nazdar, to se zas do pouštíš do něčeho, čemu vůbec nerozumíš. Ale potom jsem si řekla: Je třeba postupovat systematicky. Každý večer si vyhradíš půl hodiny na to, aby sis přečetla kousek téhle knihy. Tak se mi podařilo se tím prokousat. A nelitovala jsem.
    Pokud jde o homosexuály a rozvedené, František to samozřejmě neschvaluje. Jenom chce, aby se vůči nim nepostupovalo tvrdě.

    Odpověď
    • Karel Konečný

      Když tedy píši o Františkově poznání myslím tím to, že pochopil, a ví, že to Božské je zde skryto ve vztahu mezi lidmi. Také to je základem k poznávání světa a k radosti z tohoto poznání.
      O Benediktu XVI si myslím, že to neplatí.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář