Teolog Tomáš Halík dostane v Naardenu Komenského cenu

Naarden – Český filozof a teolog Tomáš Halík dnes v Naardenu převezme nizozemskou Cenu Jana Amose Komenského. Byla mu udělena již v roce 2020, ale v uplynulých dvou letech nebyla předána kvůli pandemii. Spolu s Halíkem cenu pro rok 2022 převezme v kostele Grote Kerk v Naardenu nizozemská historička Beatrice de Graafová.

Halík je první českou osobností, která cenu obdrží, většina držitelů jsou Nizozemci. K jejím mezinárodně známým laureátům patří bývalý belgický premiér a někdejší předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

SOUVISEJÍCÍTomáš Halík: Prezident Zelenskyj si zaslouží Nobelovu cenu míru  

Třiasedmdesátiletý Halík je podle poroty, která o ocenění rozhodla, jedním z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů dneška, který naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu.

„Vystupuje do dnešních dnů zcela nezávislým a kritickým způsobem proti bezpráví a omezování svobody a je neochvějným zastáncem solidarity mezi národy světa,“ zdůvodnil před dvěma lety udělení ceny předseda poroty Douwe Breimer. Cena má za cíl poctít osobnost, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti výrazným způsobem angažuje ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.

Laureáty ceny jsou nizozemský teoretický fyzik Robert Dijkgraaf, nizozemský sociolog Paul Schnabel, nizozemská vědkyně Louise Frescoová, která se zabývá udržitelností produkce potravin, nizozemský novinář a spisovatel Geert Mak, britský historik se specializací na nizozemské dějiny Jonathan Israel a nizozemský politik Herman Tjeenk Willink. Před Halíkem cenu získala ředitelka Nadace pro studenty uprchlíky, Nizozemka s íránskými kořeny Mardjan Seighaliová.

Halík je filozof, teolog a sociolog. Poté, co absolvoval univerzitu, se v komunistickém Československu nesměl věnovat vědecké činnosti a pracoval jako psychoterapeut pro drogově závislé. V roce 1978 byl tajně vysvěcen na kněze a je považován za jednu z nejdůležitějších postav české podzemní církve.

Po pádu totality působil jako poradce prezidenta Václava Havla a akademický kaplan, přednášel také na Oxfordu, Cambridge a Karlově univerzitě. Napsal několik desítek knih. Dnes je profesorem sociologie na Karlově univerzitě v Praze. Za svou publikační činnost získal několik ocenění, jedno z nich byla Templetonova cena v roce 2014, která je považována za Nobelovu cenu pro duchovní vědy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář