Tomáš Halík: Prezident Zelenskyj si zaslouží Nobelovu cenu míru  

Na páteční akci na podporu Ukrajiny organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii, která proběhla na Václavském náměstí, vystoupil jako řečník také český katolický kněz, spisovatel a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík. Dlouholetý kritik politiky Kremlu uvedl, že patří mezi ty pamětníky, kteří před půlstoletím zažili invazi okupačních vojsk ze Sovětského svazu.  

„Ten dočasný pobyt pod heslem věčného přátelství k okupantům měl trvat věčné časy, dle zásady, kam vstoupí bota ruského vojáka, odtamtud se nikdy nevrátí. Ty jejich věčné časy trvaly dvacet let. Smutných dvacet let všeobecné morální a kulturní devastace naší země,“ poznamenal Halík.    

SOUVISEJÍCÍŠéf biskupské konference vyzval ruského patriarchu, aby se zasadil o konec války

Komunismus dále označil za „morovou ránu“ pocházející z Ruska a podle jeho mínění se Putin po vzoru Hitlera snažil ovládnout v bleskové válce území Ukrajiny. „Ukrajina však dává celému světu úžasnou lekci hrdinství,“ pokračoval. 

Příklad Volodymyra Zelenského, ochotného obětovat vše pro svůj národ, označil za státnické gesto hodné velkého politika. Jeho úsilí o urovnání ozbrojeného konfliktu by podle Halíka mělo vést k udělení Nobelovy ceny za mír. 

Nositel prestižní Templetonovy ceny ocenil jednotu Evropské unie a NATO a jejich reakci na válku na Ukrajině. Varoval však, aby si lidé pamatovali na „všechny klause a okamury“, kteří se snažili o odchod České republiky z těchto důležitých ekonomických a vojenských struktur.

Halík ve svém proslovu také apeloval na občany, aby v době, kdy ukrajinští muži ze všech profesí v boji brání svou zemi, se dokázali postarat o utíkající ženy a děti. „Ukažme se jako dobří vlastenci a dobří Evropané. Ukažme, že tyto dvě hodnoty spolu bytostně souvisí. Sláva Ukrajině,“ řekl na závěr český katolický teolog a kněz Tomáš Halík.   

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. března 2022 Foto: screenshot YouTube – Tomáš Halík

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

 1. Nobelovu cenu míru? Pan Halík stále dokazuje, že schopnost mýlit se je téměř nekonečná a že jeho politické názory jsou spíše projevem typicklého „fanouškovství“, než realnou znalostí politické situace. Prezident Zelenskyj (kterého do funkce „vytáhl“ známý oligarcha Igor Kolomojsky) byl ještě nedávno uznačen dokumenty Pandora Papers za člověka, který zakládal s dalšími oligarchy síť offshorových společností na Britských Panenských ostrovech. Podílel se na korupc a sám byl korumpován a tento člověk má být nositelem nobelovy ceny míru? Zvláštní morálka čelního představitele Katolické církve.

  A komunismus, že přišel z Ruska? Už jste pane Halíku někdy slyšel jména Marx a Engels? To jsou ti praví vynálezci komunismu a rusko se stalo více méně obětí této falešné ideologie, podobně jako další země včetně ČSSR. A už jste slyšel něco o tom, že to bylo právě Německo, které vybavilo Lenina penězi a kontakty a vyslalo jej do Ruska udělat revoluci?

  novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zelenskyj-a-pandora-papers-cisar-je-nahy-40374239

  investigace.cz/prezident-ukrajiny-v-pandora-papers/

  veda-technologie/historie/jak-slechtic-lenin-vyuzil-nabidky-nemecka-a-branil-delnickou-tridy_1711061820_gol

  pred-100-lety-vyjel-ze-svycarska-vlak-s-bolseviky/r~842d3a261ad111e7a70b002590604f2e/

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář