Tisíce katolíků v Kongu protestovaly proti bojům s povstalci

Kinshasa – Desítky tisíc křesťanů v neděli vyšly do ulic velkých měst Konžské demokratické republiky na protest proti násilí a bojům na východě země, kde se střetává povstalecká skupina M23 s konžskou armádou. Konžská katolická biskupská konference odsoudila také údajnou podporu skupiny M23 ze strany Rwandy a „pokrytectví mezinárodního společenství“, které finančně podpořilo rwandské jednotky, píše agentura Reuters.

Konžská armáda se již několik měsíců střetává s milicemi M23, které vznikly v roce 2012 z bývalých členů někdejšího tutsijského povstaleckého Národního kongresu na obranu lidu. Mnozí v Kongu viní z podpory M23 a rozdmýchávání nepokojů sousední Rwandu, což potvrdily i odborné zprávy OSN letos v srpnu. Rwanda obvinění odmítá.

SOUVISEJÍCÍ Papež František vyzývá k nastolení míru v Demokratické republice Kongo

„Říkáme ne válce, ne rozdělenému Kongu,“ prohlásil Blaise Emmanuel, vikář na jedné z farností v hlavním městě. Podpořil výzvu konžských katolických biskupů k demonstrování proti bojům i údajnému „pokrytectví mezinárodního společenství“, konkrétně Spojených států a Evropské unie, která v letos v listopadu poskytla rwandským jednotkám 20 miliard eur (asi 490 miliard korun) na podporu v boji s islámskými povstalci v Mosambiku.

„Bojuje s námi malá země,“ řekl protestující farář Theophile Landu s odkazem na Rwandu. „Ale za ní stojí Spojené státy a Evropská unie. My jim říkáme, že musí s tím pokrytectvím přestat,“ dodal. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v srpnu označil zprávy OSN o zapojení Rwandy do konfliktu za „spolehlivé“.

Protizápadní projevy byly na dnešních protestech časté, píše Reuters. Demonstrací se zúčastnili vysoce postavení politici včetně ministrů a poslanců vládní strany i opozice.

Kongo a Rwanda spolu ve snaze najít řešení konfliktu naposledy jednaly v listopadu. Jiné jednání vede regionální jednotka sedmičlenného Východoafrického společenství.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. prosince 2022 Foto: screenshot YouTube – Al Jazeera – biskup

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář