Tisíce ortodoxních židů přišly v Jeruzalémě uctít památku zesnulého rabína

Jeruzalém – Desetitisíce ortodoxních židů se dnes v Jeruzalémě přišly rozloučit se zesnulým rabínem Jicchakem Tuviou Weissem, který se narodil na Slovensku. Rabín, kterému bylo 95 let, bude pochován na hřbitově na Olivové hoře. O pohřbu informoval zpravodajský portál stanice BBC.

Kvůli rozsáhlému davu policie nasadila více policistů, několik silnic muselo být dočasně uzavřeno. Smuteční průvod mužů oblečených výhradně v černých pláštích a v kloboucích začal u Weissova domu, prošel čtvrtí obývanou ortodoxní komunitou Mea Šearim a ukončen byl na hřbitově.

Weiss se radikálně stavěl proti odvodům studentů náboženství do armády, ačkoliv základní vojenská služba je v Izraeli povinná. Posledních 20 let stál v čele rabínského orgánu Eda charedit, který vystupuje proti existenci židovského státu. Vznik Izraele je podle nich porušením starověkého židovského práva a takový útvar by prý měl být božím dílem.

Weiss se narodil na Slovensku, odkud jako dítě na začátku druhé světové války odcestoval s transportem židovských dětí do Británie. Tím si zachránil život.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jicchak Tuvi Weiss

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář