Tisíce židů se za přísných bezpečnostních opatření modlily u Zdi nářků

Jeruzalém – Za přísných bezpečnostních opatření a dohledu asi 2500 policistů se dnes v Jeruzalémě konala velká modlitba židů u Zdi nářků v Jeruzalémě. Shromáždění se podle médií obešlo bez incidentů, na rozdíl od předchozích dnů, kdy se v zemi zintenzivnily izraelsko-palestinské střety. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán, během něhož v Jeruzalémě obvykle roste napětí.

Modlitby u Zdi nářků se dnes ráno podle izraelských médií účastnilo několik tisíc židů, někteří z nich měli na protest proti ruské invazi přes záda ukrajinskou vlajku. V minulých letech se přitom této tradiční modlitby účastnilo podle místních médií i několik desítek tisíc věřících. Letos ale byla modlitba z bezpečnostních důvodů rozdělena na dvě části, druhá se uskuteční ve středu.

SOUVISEJÍCÍPo tříleté rekonstrukci se otevřela Velká synagoga v Plzni

Podle serveru The Times of Israel bylo důvodem i loňské neštěstí na severu Izraele, kde se u úpatí hory Meron při židovském svátku sešly desítky tisících věřících. V panice tam pak vznikla tlačenice, která si vyžádala 45 obětí a na 150 zraněných.

Dnešní modlitba se konala u Zdi nářků, která je nejbližším místem k Chrámové hoře, na němž se židé mohou modlit. Na Chrámovou horu, kterou spravuje arabská nadace, nemuslimové smí jen v určitých časech a nesmějí se tam modlit. Tento pahorek, který muslimové nazývají Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), je častým místem izraelsko-palestinských střetů. Nachází se na něm totiž muslimská svatyně Skalní dóm a mešita Al-Aksá, dříve tam byl židovský chrám.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Napětí v Jeruzalémě eskalovalo v pátek, kdy tam k pravidelné páteční modlitbě přišly tisíce muslimů. Stovky z nich se posléze střetly s izraelskou policií. Ta tvrdila, že se snažila rozehnat dav, který házel kamení na Zeď nářků pod horou. K eskalaci napětí přispěly i zprávy, že židovští radikálové chystají rituální zvířecí oběť na Chrámové hoře před svátkem Pesach.

I dnes pokračovala operace izraelské armády na Západním břehu, kde od konce března vojáci hledají a zatýkají palestinské radikály po sérii několika útoků, jež si vyžádaly 14 obětí. Při této operaci už ale izraelští vojáci zabili nejméně 15 Palestinců. Dnes ráno utrpěli vážná zranění další dva Palestinci, které postřelili izraelští vojáci. Podle izraelské armády se tito dva muži snažili na vojáky hodit výbušninu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. dubna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář