Tři velké humanitární organizace pozastavují činnost v Afghánistánu

Kábul – Tři velké mezinárodní humanitární organizace dnes oznámily, že pozastavují svou činnost v Afghánistánu v reakci na nařízení vládnoucího hnutí Tálibán, aby zakázaly ženám chodit do práce. Informovala o tom agentura AP.

Norská rada pro uprchlíky, Save the Children a CARE uvedly, že nemohou efektivně pomát ženám, dětem a mužům v nouzi v Afghánistánu, pokud nebudou mít ve svých řadách ženy. Již v sobotu oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid.

SOUVISEJÍCÍTálibán nařídil nevládním organizacím, aby zakázaly ženám chodit do práce

Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Afghánské ministerstvo hospodářství přitom varovalo, že v případě nedodržení nařízení bude organizacím odebrána licence. Krok Tálibánu odsoudily OSN, EU, Spojené státy a další země.

Trojice organizací, která oznámila pozastavení činnosti, v Afghánistánu poskytovala zdravotní a potravinovou pomoc či podporovala vzdělání.

„Dodržovali jsme všechny kulturní normy a jednoduše nemůžeme pracovat bez našich zaměstnankyň, které jsou pro nás klíčové, co se týče přístupu k afghánským ženám v nouzi,“ uvedl šéf afghánské pobočky Norské rady pro uprchlíky Neil Turner. Podle něj má organizace v Afghánistánu 468 zaměstnankyň.

Na afghánskou ekonomiku tvrdě doléhají mezinárodní sankce a zastavení mezinárodní pomoci po návratu Tálibánu k moci v srpnu loňského roku. Miliony lidí v zemi nyní žijí v hladu a chudobě.

Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že ho zpráva o zákazu práce žen pro nevládní organizace hluboce zasáhla. „OSN a její partneři, včetně národních a mezinárodních nevládních organizací, pomáhají více než 28 milionům Afghánců, kteří jsou závislí na humanitární pomoci,“ napsal v prohlášení.

Zděšení vyjádřil také Mezinárodní záchranný výbor (IRC), podle nějž je mezi jeho zaměstnanci v Afghánistánu více než 3000 žen.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor_ ČTK Datum: 25. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář