Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi vynesla 38,46 milionu Kč, je to rekord

Olomouc – Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze (ACHO), kde tato tradice v roce 2000 vznikla, vynesla letos 38,46 milionu korun. Jde o dosud nejvyšší částku. Všechny kasičky již organizátoři rozpečetili, řekl dnes ČTK koordinátor sbírky Marek Navrátil. Výtěžek charita věnuje na přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, ale i na své projekty sociálních a zdravotních služeb, které pomáhají seniorům, lidem s postižením či lidem bez domova.

Letos bylo 5861 úředně zapečetěných sbírkových pokladniček. „S nimi koledovalo více než 20.000 dobrovolníků, dospělých i dětí. Až na menší problémy, způsobené nemocností nebo lokálním nedostatkem dobrovolníků, se koledovalo ve všech městech a obcích,“ uvedl Navrátil.

SOUVISEJÍCÍLetošní výsledek Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi přesáhne 38 mil.Kč

Letošní výnos koledy za ACHO je nakonec o 20 procent vyšší než loňský. „Nečekal jsem to. Takový nárůst je až šokující,“ uvedl ředitel ACHO Václav Keprt. Poděkoval koledníkům a také dárcům za jejich důvěru, která podle něj charitu zavazuje. Na výši výnosu se podle ředitele ACHO nejvíce podepisuje práce charity i solidarita dárců. „Lidé vnímají ekonomické informace. Mnohé domácnosti mají finanční problémy. Vnímají to i u svého okolí. Domnívám se, že právě i to motivuje k větší solidaritě,“ dodal Keprt.

Nejvyššího výnosu v ACHO dosáhla ve Zlínském kraji Charita Uherské Hradiště, která vykoledovala 3,56 milionu korun. V Olomouckém kraji pak dárci nejvíce podpořili Charitu Olomouc a to částkou 2,38 milionu korun.

První Tříkrálová sbírka se z podnětu tehdy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera konala již v roce 2000, ale jen na území olomoucké arcidiecéze. Od roku 2001 se rozšířila ve všech diecézích republiky. V roce 2021 se kvůli covidové pandemii sbírka nekonala formou koledování tříkrálových skupinek, ale pouze přes statické pokladničky, DMS, sbírkové konto a darovací bránu na webu sbírky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. ledna 2023 Foto: Trikralovasbirka.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář