Křesťan dnes

Trump čelí kritice řady republikánů kvůli setkání s antisemitou

Washington – Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy prolomil mlčení ohledně nedávného setkání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa s krajně pravicovým komentátorem Nickem Fuentesem, s nímž exprezident před týdnem povečeřel ve svém sídle na Floridě. Podle McCarthyho není pro Fuentesovy názory v Republikánské straně místo. Setkání kritizovala také řada dalších vysoce postavených republikánů, uvedla dnes agentura Reuters.

Americké ministerstvo spravedlnosti Fuentese označilo za někoho, kdo hlásá nadřazenost bělochů. Podle Ligy proti hanobení (ADL) Fuentes „v žertu“ popíral holokaust a přirovnával Židy upálené v koncentračních táborech „k sušenkám v troubě“.

SOUVISEJÍCÍ Rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, ze dne na den přišel o status miliardáře

Fuentes se večeře s Trumpem zúčastnil společně s rapperem Kanyem Westem, který si nyní říká Ye a který si vysloužil ostrou kritiku za antisemitské výroky.

McCarthy, který je nyní lídrem republikánské sněmovní menšiny, má šanci stát se předsedou Sněmovny reprezentantů, až nad ní v lednu převezmou kontrolu republikáni. Novináři jej požádali, aby se k setkání Trumpa s Fuentesem vyjádřil poté, co hovořil s prezidentem Joem Bidenem. „Myslím, že by nikdo neměl trávit čas s Fuentesem,“ uvedl McCarthy a dodal, že Fuentesovy názory nepatří do Republikánské strany.

Trump uvedl, že setkání s Fuentesem v letovisku Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě nebylo plánované. Vyvolalo však neobvyklou kritiku řady republikánů, z nichž někteří Trumpa obvinili z posilování extremismu.

Trumpův bývalý viceprezident Mike Pence v pondělí vyzval svého někdejšího nadřízeného, aby se za setkání s Fuentesem omluvil. „Prezident Trump udělal chybu, když dal bílému nacionalistovi, antisemitovi a popírači holokaustu místo u stolu, a myslím, že by se měl omluvit,“ řekl Pence v televizním rozhovoru s NewsNation.

Podobně se vyjádřil také lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell, který podle Reuters prohlásil, že antisemitismus a rasismus nemají v Republikánské straně místo a že lidé, kteří se setkávají s osobami hlásajícími takové názory, se pravděpodobně nestanou příštím prezidentem.

Trump v polovině listopadu oficiálně oznámil, že se hodlá ucházet o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Exit mobile version