Týden mučednic v Brně ode dneška připomíná odbojářku a popravenou řeholnici

Brno – Dvě silné ženy, které před 80 lety popravili nacisté, připomíná v Brně ode dneška série akcí nazvaná Týden mučednic. Marie Kudeříková byla komunistická odbojářka, Marie Restituta řeholnice. Obě v rozmezí několika dní skončily pod gilotinou. Týden mučednic pořádá tým kolem festivalu Meeting Brno. Na programu jsou filmové projekce, koncert, vernisáž sochařských návrhů nebo výprava do Vídně k hrobu blahoslavené Restituty.

„Tyto dvě ženy, dvě Marie, byly v mnohém odlišné. Mladičká komunistická odbojářka, které v době popravy bylo pouhých 22 let, a téměř 50letá řádová sestra. Obě měly ale zcela jasno v tom, že nacistickému zlu se nesmí uhýbat, uvedl Matěj Hollan, autor konceptu Týdne mučednic.

SOUVISEJÍCÍBrno přenechá nemocnici Milosrdných bratří řádu, který o ni přišel v r. 1948

Festival Meeting Brno se odkazu Kudeříkové věnoval už v roce 2021, kdy uplynulo 100 let od jejího narození. „Už tehdy jsme měli představu, že bude stejně důležité připomenout i 80. výročí zavraždění,“ uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.

Festival tehdy upozornil také na to, že Kudeříková je jedinou ženskou osobností moderních dějin, která má v Brně sochu. Brzy ale přibude další, a bude to právě socha Marie Restituty. Město ji plánuje pro park v Husovicích, nedaleko rodného domku pozdější řeholnice.

Týden mučednic dnes začne akcí umělce a teoretika Pavla Karouse, jenž před dvěma lety nově upravil sochu Kudeříkové za Městským divadlem. Lidé se u pomníku potkají v 16:30. V úterý město pořádá na Špilberku vernisáž soutěžních návrhů z nedávno ukončené soutěže na sochu Marie Restituty. Uspěl v ní akademický sochař Radim Hanke. Ve středu se uskuteční promítání filmu …a pozdravuji vlaštovky, ve kterém Kudeříkovou ztvárnila Magda Vášáryová. Herečka přijede na besedu po filmu.

Ve čtvrtek 30. března, což je úmrtní den Marie Restituty, mohou zájemci vyjet do Vídně a strávit den u řádových sester, ke kterým Restituta patřila. V pátek se uskuteční premiéra filmové adaptace divadelního počinu Maruška choreografa Martina Dvořáka a společnosti ProART, věnovaného Kudeříkové. Týden mučednic zakončí v sobotu 1. dubna soubor Czech Virtuosi koncertem na památku Marie Restituty. Uskuteční se v kostele na Lesné, který je Restitutě zasvěcený.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. března 2023 Foto: Wikipedie – Marie Restituda

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář