„Udělala jsem chybu.“ Maďarská prezidentka rezignovala na svou pozici

Katalin Nováková v sobotu odstoupila z funkce maďarské prezidentky kvůli protestům proti jejímu loňskému rozhodnutí udělit milost muži, který byl odsouzen za to, že kryl řadu případů sexuálního zneužívání dětí ve státním dětském domově. 

„Udělila jsem milost, která u mnoha lidí vyvolala zmatek a rozhořčení,“ uvedla Nováková v televizním projevu k národu 10. února. „Udělala jsem chybu.“ 

SOUVISEJÍCÍDavid Floryk / Kdo je Katalina Novaková?

Catholic News Service píše, že šestačtyřicetiletá politička, blízká spojenkyně premiéra Viktora Orbána, která je členkou protestantské kalvinistické církve, byla pro mnohé věřící na celém světě inspirací kvůli své silné podpoře prorodinných opatření. Nováková, která je matkou tří dětí, byla první ženou v historii Maďarska v pozici prezidenta a nejmladší osobou, která kdy zastávala tento úřad. 

Její nečekaná rezignace je velkou ranou pro maďarskou nacionalistickou vládní stranu Fidesz, která od roku 2010 vládne s ústavní většinou.

Veřejnost se proti omilostnění ohradila teprve v minulém týdnu. Muž, kterého omilostnila v dubnu 2023, byl v roce 2018 odsouzen k více než třem letům vězení poté, co byl shledán vinným z nátlaku na oběti, aby odvolaly svá tvrzení proti řediteli dětského domova, který se dopouštěl sexuálního zneužívání. Podle agentury Associated Press byl odsouzen na osm let za zneužití nejméně deseti dětí v letech 2004-2016. 

V Maďarsku vykonává právo individuální milosti prezident republiky, jehož rozhodnutí kontrasignuje ministr spravedlnosti. Proti prezidentské milosti se nelze odvolat. 

„Pro milost jsem se rozhodla v dubnu loňského roku v přesvědčení, že odsouzený nezneužil bezbrannosti svěřených dětí. Udělala jsem chybu,“ uvedla v sobotu Nováková. „Omlouvám se těm, kterým jsem ublížila, a všem obětem, které mohly mít pocit, že se jich nezastávám.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Katalin Nováková

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář