Ukrajina si předvolala velvyslance Vatikánu kvůli papežově výroku o bílé vlajce

Kyjev – Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo vatikánského velvyslance v Kyjevě kvůli výroku papeže Františka, podle něhož by měl mít Kyjev odvahu vyvěsit bílou vlajku a jednat s Ruskem o míru. Informovala o tom agentura AFP. Ukrajinští politici papežův výrok kritizovali stejně jako někteří jejich kolegové z evropských zemí.

Podle ukrajinské diplomacie byl apoštolský nuncius na Ukrajině Visvaldas Kulbokas informován, že je Ukrajina „zklamána papežovými slovy o bílé vlajce a o nutnosti ukázat odvahu a jednat s agresorem“.

SOUVISEJíCÍPapež nevyzýval Ukrajinu, aby se vzdala, ale aby zahájila jednání, tvrdí Vatikán

František byl minulý týden v rozhovoru se švýcarskou televizí tázán na svůj postoj v debatě mezi těmi, kteří říkají, že by se Ukrajina měla vzdát, protože není schopna vypudit ruské síly, a těmi, kteří tvrdí, že by to legitimizovalo právo silnějšího. Tazatel v rozhovoru použil termín „bílá vlajka“. Papež na to podle agentury Reuters zareagoval slovy, že „nejsilnější je ten, kdo zhodnotí situaci, pomyslí na lidi, má odvahu k bílé vlajce a jedná“.

Papežův výrok kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a také vládní politici například z Polska nebo Lotyšska. Vatikán později vysvětloval papežova slova, která podle Františkova úřadu nevyzývala ke kapitulaci, ale k zahájení jednání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor_ ČTK Datum: 11. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Ukrajinci si myslí, že papež je něco jako zástupce velitele pro věci politické v armádě. Boha války měli Řekové, ale ne křesťané.

    Odpověď
  2. Ne, to si možná svatý otec konečně uvědomil, před kým je hoden pokleknout a komu že bude skládat konečné účty …

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář