Ukrajina vzpomíná na zemřelého teologa Kozlovského, soustrast vyjádřila i ČR

Kyjev – Ukrajinská média dnes vzpomínají na ukrajinského teologa a duchovního Ihora Kozlovského, který zemřel v noci na dnešek na infarkt. Devětašedesátiletého religionistu v minulosti dva roky věznili proruští separatisté z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR). Soustrast s úmrtím intelektuála a bojovníka za lidská práva vyjádřilo na sociální síti X i české ministerstvo zahraničních věcí.

Rodák z Doněcku Kozlovskij vystudoval historii. Od roku 1980 vyučoval a přednášel o náboženských otázkách na ukrajinských a amerických univerzitách. V rodném městě zůstal i poté, co ho dobyli proruští separatisté, protože se staral o ochrnutého syna, napsala agentura Unian.

SOUVISEJÍCÍ Ukrajinští biskupové vytkli papežovi slova o velké ruské říši

Kozlovskij byl v lednu 2016 zatčen a obviněn ze špionáže a nezákonného držení zbraní. Byl odsouzen na dva a půl roku vězení. O jeho propuštění se během návštěvy Ruska tehdejší prezident Miloš Zeman zasazoval u ruského prezidenta Vladimira Putina. Kozlovskij byl osvobozen v prosinci 2017 v rámci výměny zajatců mezi Ukrajinou a proruskými rebely, kteří ovládali část Donbasu. V zajetí strávil 700 dní.

„Byl statečným ukrajinským intelektuálem a bojovníkem za lidská práva, kterého nezlomilo ani dlouholeté mučení v ruských věznicích v Doněcku. Pan Kozlovskij měl vřelý vztah k Česku, které naposledy navštívil letos v dubnu,“ uvedl Černínský palác.

Agentura Ukrinform na jeho počest zveřejnila úryvky ze starších rozhovorů, v nichž s novináři hovořil o svém zajetí nebo pohledu na Rusko.

„Většina těch, kdo mě mučili, je nemocná, protože cítí potěšení z mučení jiného člověka. Potěšení z toho, že se ho snaží zlomit – a to je pro ně vlastně psychologický moment, jak posílit svou nadřazenost, která je založena na komplexu méněcennosti… Jak se tito lidé objevili? Žili mezi námi, žijí mezi námi: pokud si člověk zvolí tuto cestu, může jít například k bezpečnostním složkám nebo se například za války chopit zbraně a uspokojit tohoto vnitřního démona,“ uvedl Kozlovskij.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. září 2023 Foto: screenshot YouTube – Ihor Kozlovský

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář