Ukrajinská řeckokatolická církev přejde na gregoriánský kalendář

Kyjev – Ukrajinská řeckokatolická církev se rozhodla přesunout oslavy Vánoc na 25. prosince. Změna bude platit od září letošního roku, napsala dnes na svých webových stránkách. Církev na Ukrajině se podobně jako v jiných zemích s pravoslavnou tradicí včetně Ruska dosud držela tradice, podle které se Vánoce slaví 7. ledna.

Rozhodnutí řeckokatolická církev přijala s ohledem na „početné žádosti věřících“. „Jsou tu kroky, které musíme z mnoha důvodů podniknout a teď je pro to ten nejlepší čas,“ uvedl podle ruskojazyčné verze BBC metropolita Svjatoslav, hlava ukrajinských řeckých katolíků.

SOUVISEJÍCÍUkrajinský farář v Pardubicích organizuje pomoc válečným uprchlíkům

Změny se týkají jenom pevně stanovených svátků, jako jsou Vánoce. Velikonoce proto budou řečtí katolíci slavit dál společně s pravoslavnou církví. Věřící a komunity, kteří se na změnu necítí připraveni, mohou vánoční svátky slavit podle dosavadní tradice a juliánského kalendáře až do roku 2025.

Kvůli téměř rok trvající ruské invazi na Ukrajinu mnoho ukrajinských pravoslavných žádá přesun Vánoc na 25. prosince, kdy je slaví většina západních zemí. Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května podřízena moskevskému patriarchátu, než se s Moskvou oficiálně rozešla. Svým věřícím loni poprvé umožnila slavit Vánoce 25. prosince a oznámila, že její kněží budou v tento den sloužit mše.

Ukrajinská řeckokatolická církev je třetím největším náboženským uskupením na Ukrajině. Hlásí se k ní několik tisíc farností a miliony věřících, většina z nich ze západní Ukrajiny.

Ukrajinská pravoslavná církev dnes podle listu Ukrajinska pravda uvedla, že i ona zváží přesun ke gregoriánskému kalendáři. Církev podle něj probere argumenty a možnosti a rozhodne letos v květnu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář