Ukrajinský církevní představitel říká, že tisíce lidí přicházejí k víře v době války: „Evangelium je nezastavitelné“

Zatímco Ukrajina stále čelí ruské agresi, uprostřed poničených budov se odehrává mocné duchovní probuzení, tvrdí ukrajinský evangelista David Karcha, který na setkání evropských církevních vedoucích řekl, že evangelium se v době války stává nezastavitelným.

Ve svém projevu na Evropském evangelizačním kongresu, který se konal 29. května v Berlíně, Karcha popsal, jak se církve po celé Ukrajině staly majáky naděje a přitahují tisíce lidí ke Kristu, přestože země prožívá hluboké fyzické a emocionální utrpení.

SOUVISEJÍCÍJak se ruská okupace zaměřuje na církev jako na hlavní hrozbu

Portál The Christian Post informuje, že jeho projev zazněl jen den poté, co se Franklin Graham v Berlíně setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby se modlili za mír, a podtrhl tak poselství kongresu o odolnosti evangelia tváří v tvář krizi.

V době míru je evangelium mocné. Ale v době války je nezastavitelné,“ řekl Karcha ve svém úvodním projevu, v němž přinesl delegátům berlínského kongresu pozdravy od evangelikální církve na Ukrajině. 

Zdůraznil, že církev to nejsou budovy, ale lidé. Dále uvedl, že církev „nelze spoutat“ ani „zatemnit kouřem“.

Po ruské invazi v únoru 2022 stáli podle Karchy ukrajinští evangelikálové před kritickou volbou: roztříštit se a utéct, nebo zůstat a sdílet utrpení svých krajanů. Nebylo to, „protože bychom měli nějaký plán, ne protože bychom se cítili připraveni, ale protože jsme viděli, že i ten nejmenší čin vykonaný ve víře se stává součástí něčeho mnohem většího“.

„Naděje jako skutečnost je něco, co se hledá jako součást lidské existence, která hledá „něco většího, něco podstatného“, uvažoval Karcha.

Pro církev na Ukrajině tato cesta naděje, vykonaná ve světle živého Pána Ježíše, znamenala malé kroky jako jednotné společenství, které jde společně. Tím se „stává pohybem, který žádná válka nemůže zastavit“.

Karcha chtěl uvést na pravou míru náboženské pronásledování, které často dominuje zprávám o ukrajinských křesťanech. Poukázal na to, že v hlavních titulcích se píše o evangelizaci na Ukrajině, kdy se masy lidí obracejí ke Kristu. Jako příklad uvedl, že „jen“ v roce 2023 byly baptistické sbory svědky „tisíců lidí, kteří veřejně vyznali svou víru křtem“.

Církev se probudila do duchovního hladu v zemi a postavila se výzvě sloužit nejen tělům, ale i duším. 

Karcha dosvědčil, že za poslední tři roky „prošly dveřmi ukrajinských církevních sborů statisíce lidí, kteří se setkali s Boží láskou a péčí“.

„Mnozí z nich poprvé v životě,“ dodal a vyprávěl příběh, který slyšel od německého pastora na kongresu, o konkrétní ženě, která o církvi nic nevěděla, ale jako uprchlice utekla do Německa a v církvi hledala útočiště. Dostala jídlo, péči a církev jí projevila lásku a vyprávěla jí o Ježíši. Tato žena nakonec odevzdala své srdce Ježíši Kristu. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17, června 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář