Ukrajinský pastor obvinil Rusko, že úmyslně zničilo sklad s obilím 

Ukrajinský pastor tvrdí, že byl svědkem ruských raketových úderů na černomořský přístav Oděsa jen den poté, co byla podepsaná dohoda o vývozu milionů tun obilí z regionu.  

Otec Vitalij spolupracuje s charitativní organizací De Paul International, která poskytuje pastorační podporu lidem bez domova po celé Ukrajině. V současné době se nachází v Oděse a říká, že oblast byla napadena ruskými raketami jen několik hodin poté, co Rusko souhlasilo s vývozem ukrajinského obilí v rámci dohody zprostředkované OSN a Tureckem. 

SOUVISEJÍCÍBývalý hlavní moskevský rabín varoval před nárůstem antisemitismu v Rusku

Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko zaútočilo leteckými údery i na další oblasti podél jižního pobřeží včetně Mykolajivu a zasáhlo soukromé budovy a infrastrukturu v oblasti přístavu.

Otec Vitalij řekl britskému portálu Premier, že je stále obtížnější v regionu žít.  „Snažíme se žít běžným životem, ale protože neustále létají rakety a objevují se oznámení o tom, že se máte kvůli bezpečnosti schovat do protileteckých krytů, je to velmi obtížné. Je to velmi vyčerpávající. Zrovna v sobotu přišly ruské útoky na přístav, do centra Oděsy a minulý týden ostřelovali Charkov,“ poznamenal. 

„Všichni byli v šoku a plni strachu. Uvědomujeme si, že žádné bezpečné místo neexistuje, ani když se modlíte. Minulý týden jsem byl v Charkově a nebyl den ani noc, aniž bychom neviděli, že by na město neletěly nějaké rakety. Ale víme, že s každou bombou nebo raketou je někdo mrtvý,“ poukázal ukrajinský duchovní na nelichotivou situaci místních občanů. 

„Na začátku bylo velké nadšení, cítili jsme, že to [válka] brzy skončí. Neskončila brzy, jak jsme viděli na raketách v Oděse. Jednalo se o zatím největší bombardování,“ řekl pro Premier.

„Stříleli na toto město, kde máme pšenici, a zrovna když byla v Istanbulu podepsána dohoda, abychom mohli začít vozit a vyvážet naši pšenici. Tak bombardovali tento sklad pšenice, chtěli ho zničit. A tak se i stalo,“ poukázal otec Vitalij na ruské jednání. 

Pět měsíců po ruské invazi otec Vitalij vyzývá křesťany, aby nezapomínali na těžký osud lidí na Ukrajině a aby se za ně nadále modlili. „Jako křesťané víme, že je to velmi hluboko v naší DNA, jako když jsem měl hlad, dali jste mi najíst. Byl jsem nahý a vy jste mi dali šaty. Byl jsem v nouzi, přišli jste za mnou. Je to jako s milosrdným Samaritánem, Ježíš nás to učil. Snažte se být jako ten dobrý Samaritán,“ apeloval otec Vitalij na věřící. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Oděsa

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář