Ukrajinský premiér se setkal s papežem, pozval ho na Ukrajinu

Vatikán – Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se dnes setkal s papežem Františkem a pozval ho na návštěvu Ukrajiny. Ve Vatikánu jednal také o ukrajinském mírovém návrhu, informovala agentura Reuters. Papežovi Šmyhal předal rovněž dary, které jsou spojené s válečným konfliktem v jeho zemi.

Na tiskové konferenci po jednání ve Vatikánu Šmyhal řekl, že středeční telefonát ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem byl velmi produktivní a mohl by znamenat začátek pozitivního vývoje ve vzájemných vztazích.

SOUVISEJÍCÍPapež se vydá na návštěvu Maďarska, mluvit bude o válce či roli Evropy

Papež dostal pozvání na Ukrajinu už několikrát, uvedlo ukrajinské velvyslanectví ve Vatikánu. Papež mnohokrát ve svých vystoupení vyzval k ukončení války a kritizoval utrpení, kterému čelí ukrajinský lid kvůli ruské invazi. Cestu na Ukrajinu nikdy zcela nevyloučil. Několikrát řekl, že by však chtěl jet také do Moskvy a jednat v obou metropolích o míru.

Šmyhal přivezl papeži dary spojené s konfliktem, například vázu v podobě kohouta, která zůstala neporušená po ruském bombardování u Kyjeva, či knihu s fotografiemi z války. Od papeže dostal bronzovou plastiku v podobě květiny s nápisem Mír je křehká květina.

Šmyhal ve středu vystoupil také na italsko-ukrajinské konferenci o obnově Ukrajiny. Podporu mu tam vyjádřila italská premiérka Giorgia Meloniová, podle které budoucnost východoevropské země spočívá v čím dál větší integraci do unijních institucí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. dubna 2023 Foto: screenshot YouTube – papež a Denys Šmyhal

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář