Zelenskyj požádal při jednání s papežem o odsouzení ruských zločinů

Vatikán – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při jednání s papežem Františkem ve Vatikánu požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině a podporu ukrajinskému návrhu pro dosažení míru. Papeži poděkoval za pozornost, kterou hlava katolické církve věnuje situaci v jeho zemi, napsal Zelenskyj na twitter. Papež a ukrajinský prezident se dnes poprvé setkali od začátku ruské invaze. Podle mluvčího Vatikánu jednali o politické a humanitární situaci, kterou na Ukrajině vytvořila válka. Papež vyzval k „činům lidskosti“ ve prospěch nejzranitelnějších osob.

Zelenskyj uvedl, že papežovi představil ukrajinský plán na dosažení míru. „Válka je na Ukrajině a plán musí být ukrajinský. Máme velký zájem na tom angažovat Vatikán do našeho návrhu na mír,“ řekl Zelenskyj při rozhovoru s italskou televizí RAI. Vatikán již dříve oznámil svou mírovou misi ohledně konfliktu na Ukrajině, aniž by o ní zveřejnil další detaily. „Se vší úctou k Jeho svatosti, nepotřebujeme zprostředkovatele, potřebujeme spravedlivý mír,“ dodal Zelenskyj.

SOUVISEJÍCÍ – ANSA: Zelenskyj asi brzy navštíví Řím, setká se s Meloniovou i papežem

„Navíc jsem požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Nelze totiž klást na stejnou úroveň oběť a agresora,“ napsal Zelenskyj na twitteru o setkání s papežem. Dodal, že je papežovi vděčný za pozornost, kterou věnuje „tragédii milionů Ukrajinců. Při rozhovoru v italské televizi uvedl, že požádal papeže, aby „vyvinul nátlak na Rusko“ ohledně deportovaných ukrajinských dětí. Těch je podle Zelenského nejméně 19.000, skutečný počet ale může být i mnohonásobně vyšší. Ochotu pomoci v této otázce papež František oznámil již na konci dubna.

„Oba se shodli na potřebě pokračovat s humanitárními činnostmi na podporu obyvatelstva,“ řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Podle něj papež zdůraznil „naléhavou potřebu činů lidskosti vůči nezranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu“. Papeže se za dosažení míru na Ukrajině neustále modlí k bohu, dodal Bruni.

Papež František opakovaně kritizuje válku na Ukrajině a vyzývá ke konci bojů. Jen výjimečně označuje Rusko za agresora. Papež již dříve vysvětlil, že tak činí kvůli diplomatickým ohledům. Při velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) František prosil boha, aby pomohl „milovanému ukrajinskému lidu na cestě k míru“ a aby osvítil „velikonočním světlem ruský lid“.

František ukrajinskému prezidentovi poděkoval za návštěvu, kterou Zelenskyj označil za velkou poctu. Rozhovor trval 40 minut, což je podle televize RAI nadprůměrná délka. Papež daroval ukrajinskému prezidentu malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě. Ukrajinský prezident přijel do Vatikánu ve svém obvyklém oblečení – ve vojenských kalhotách a mikině.

V televizi RAI Zelenskyj také uvedl, že není ochoten jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jediným řešením je podle něj protiofenziva. „Až budeme na hranici s Krymem, tak podpora Putinovi v Rusku ochabne a on bude muset hledat nějaké východisko. Chybí jen málo,“ uvedl.

Zelenskyj před jednáním ve Vatikánu mluvil také s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Oba italští představitelé vyjádřili Zelenskému a Ukrajině plnou podporu. Meloniová také slíbila ukrajinskému prezidentovi další dodávky zbraní.

Hlava katolické církve se také kriticky vyjadřovala k dodávkám zbraní, které Ukrajina dostává od západních států.

Zelenskyj naposledy jednal s papežem před začátkem ruské invaze. Od konce února roku 2022, kdy začala válka, s papežem jednal po telefonu. Kyjev pozval papeže na návštěvu Ukrajiny. Na konci dubna jednal ve Vatikánu ukrajinský premiér Denis Šmyhalo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Volodymyr Zelenskyj

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Je to naprosté nepochopení chodu tohoto světa. Pokud se papež do něho nechá zatáhnout požadavkem Zelenského, za prvé potvrdí tím, co je nezaměnitelně psáno o této církvi v Písmu. Za druhé, nepřímo popře skutečnost, že Bůh je ten, kdo ustanovuje vládce a panovníky tohoto světa. Za třetí, nebojujeme proti tělu, ale proti duchovním mocnostem. Za čtvrté, nepřímo se proviní proti šestému přikázání – nezabiješ.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář