Ukrajinský prezident Zelenskyj mluvil s papežem Františkem

Kyjev/Vatikán – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o tom informoval na twitteru, přičemž uvedl, že hlavě katolické církve sdělil aktuální informace o ruské invazi a zločinech okupačních vojsk. Zda oba muži mluvili o možné návštěvě papeže na Ukrajině, Kyjev ani Vatikán neuvedly.

„Informoval jsem ho o ruské agresi proti Ukrajině, o hrozných zločinech Ruska,“ uvedl Zelenskyj. Podle něj Ukrajina potřebuje podporu světových náboženských vůdců, aby mohla šířit ve světě informace o agresi, které čelí.

Vatikán telefonát oficiálně nekomentoval. Papež se Zelenským hovořil již dříve, uvedla vatikánská média. Stalo se tak dva dny po začátku ruské invaze 24. února, kdy papež vyjádřil svůj hluboký zármutek z tragických událostí, kterým čelila Ukrajina, a na konci března, kdy Zelenskyj vystoupil přes telemost před italským parlamentem.

Papež vícekrát odsoudil krutost války na Ukrajině. Při svém návratu z Kanady na konci července zopakoval, že by rád navštívil Kyjev. Dodal ale, že zdravotní stav ho nutí omezit počet a rozsah výjezdů mimo Vatikán. V září má v plánu se zúčastnit shromáždění světových náboženských vůdců v Kazachstánu. Tam by mohl jednat s patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem, který ruské tažení proti sousednímu státu podpořil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. srpna 2022 Foto: screenshot YouTube – Volodymyr Zelenskyj

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář