Ukrajinský soud poslal kněze na 12 let do vězení za napomáhání Rusku

Kyjev – Ukrajinský soud za napomáhání nepříteli poslal na 12 let do vězení ukrajinského kněze z Luhanské oblasti na východě země. Rusům poskytoval informace o vybavení a pozici ukrajinských jednotek, které se brání ruskému útoku. Ve čtvrtek o tom informovala ukrajinská tajná služba SBU.

Představitelé ruských okupačních jednotek duchovního získali ke spolupráci v roce 2014 během jeho cesty do Ruska. Od té doby byl kněz v kontaktu s představitelem samozvané Luhanské lidové republiky (LNR).

SOUVISEJÍCÍUkrajinská tajná služba informovala o dalších prohlídkách klášterů

Kněz předával informace o postavení ukrajinských jednotek zejména v Lysyčansku a jeho okolí. Informoval proruskou správu také o místních obyvatelích, kteří by potenciálně mohli vzdorovat okupačním silám, píše ve zprávě SBU.

Pravoslavní křesťané tvoří většinu ze 43 milionů obyvatel Ukrajiny. Po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská pravoslavná církev vyhlásila na moskevském patriarchátu nezávislost. Nesouhlasila s počínáním moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině.Pravoslavná církev v Rusku invazi podpořila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář