Ukrajinští kněží žádají oddělení od ruské pravoslavné církve 

Mnozí pravoslavní kněží na Ukrajině v reakci na ruskou invazi žádají oddělení od ruské pravoslavné církve, pod kterou jejich farnosti patří již po staletí.

Iov Olšanskyj, kněz z kláštera ukrajinské pravoslavné církve v ukrajinském městě Lvov, řekl, že „jediná cesta pro ukrajinskou pravoslavnou církev je nezávislost“. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil za „Kaina současnosti,“ informuje slovenský deník SME. 

Představitelé ukrajinských pravoslavných církví v roce 2018 na církevním sněmu v Kyjevě schválili sloučení svých organizací v nezávislou ukrajinskou národní církev. Výsledek synodu umožnil konstantinopolskému patriarchátu vyhlásit vytvoření nové samostatné ukrajinské církve, nezávislé na Moskvě. 

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Proti tomu se ostře postavil ruská pravoslavná církev, jejíž moskevský patriarcha Kirill si na Ukrajinu postěžoval v listech odeslaných hlavám světových církví i mezinárodních organizací, včetně papeže Františka a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář