Ultraortodoxní židé se v Jeruzalémě střetli s policií kvůli branné povinnosti

Jeruzalém – Tisíce ultraortodoxních židů, takzvaných charedimů, se v neděli střetly s policií během protestu proti zavedení branné povinnosti pro tuto část izraelské populace. Desetitisíce lidí nejprve protestovaly pokojně, po setmění se ale část davu vydala do centra města a začala se chovat násilně, píše agentura AP.

Policie pět demonstrantů zadržela. Dva z nich napadli příslušníky ozbrojených sil, tři zadržela za házení kamení a dalších předmětů. Objevily se informace o jednom zraněném, píše server The Times of Israel. Policie k rozehnání davu podle AP použila vodní děla naplněná zapáchající vodou.

SOUVISEJÍCÍUltraortodoxní židé mohou být odvedeni, rozhodl nejvyšší soud v Izraeli

Izraelský nejvyšší soud tento týden rozhodl, že do armády je třeba povolat i ultraortodoxní židovské muže, pro které od roku 1948 platí výjimka z branné povinnosti. Vojenská služba je v Izraeli povinná pro muže i pro ženy. Povolání charedim se dostalo na stůl po osmi měsících války v Pásmu Gazy, během níž padlo 600 izraelských vojáků a do služby byly povolány desítky tisíc rezervistů. Na palestinské straně zemřelo v Pásmu Gazy 37.877 lidí, převážně civilistů.

V době války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás, které Západ považuje za teroristickou organizaci, by rozhodnutí povolat charedim mohlo vést ke kolapsu vlády Benjamina Netanjahua, na níž se podílejí i ultraortodoxní politické strany, píše AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. července 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Milan Sedláček

    To opravdu myslíte vážně, že na palestinské straně zemřelo 37 877 lidí, převážně CIVILISTŮ?!?!?!?!?! Vždyť ne všichni teroristé se odlišují od civilistů jakous takous uniformou. Kdybyste napsali ….. převážně TERORISTŮ, tak to bude pravdě podstatně blíže.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář