Unesen pomocný biskup nigérijské arcidiecéze Owerri

Vatikán/ Nigérie – Ve státu Imo ve jihovýchodní Nigérii byl unesen pomocný biskup arcidiecéze Owerri Moses Chikwe a jeho řidič. Ozbrojenci přepadli biskupův automobil v neděli 27. prosince v noci. Zprávu potvrdil tamní arcibiskup Victor Obinna.

Třiapadesátiletý biskup Chikwe byl unesen před dvěma dny, při návratu ze své rezidenci, vzdálené asi dvě míle od centra města Owerri. “Únosy jsou bohužel na mnoha místech Nigérie na denním pořádku. To, co se stalo pomocnému biskupovi, ukazuje, jak velmi špatná je bezpečnostní situace v Nigérii. Opakovaně upozorňujeme na stav nejistoty, v němž se nacházíme… Církev není vzdálena běžným lidem. Nejsme odděleni od utrpení lidí. Považujeme ho za součást našeho svědectví, které musíme přinášet,” řekl arcibiskup Obinna pro Vatican News.

Podle nigérijských médií zanechali útočníci  biskupovo auto a jeho liturgický oděv nedaleko katedrály P. Marie Nanebevzaté. Únosy kněží a církevních zaměstnanců nejsou v Nigérii výjimečné. Jejich pachatelé zpravidla usilují o získání výkupného.

Džihádisté opět útočili na vigilii

Tragicky skončilo několik atentátů spáchaných džihádisty z Boko Haram v severovýchodním nigérijském státě Borno.  O vánoční vigilii zaútočili na dvě křesťanské vesnice. K dalšímu útoku došlo o neděli Svaté rodiny. Celkem zahynulo více než dvacet lidí. Spálili také několik kostelů a unesli jednoho kněze.

Při nedělním útoku se islamisté přestrojili za dělníky, aby se dostali do centra vesnice Shafa. Potom zahájili palbu, spálili domy, veřejné budovy i kostel, vyrabovali obchody s potravinami a lékárny a poté zamířili do dvou dalších vesnic Azare a Tashan Alade. „Chodili od doku k domu a rozsévali smrt a zkázu,“ říká jeden z svědků útoku. Lidé uprchli do buše, ale nezbylo jim než přihlížet, jak planou jejich domy.

Aktivita fundamentalistů z Boko Haram získaly v posledních týdnech na síle. Útočí na křesťanské komunity, ale usilují také o celkovou destabilizaci na severu Nigérie. V polovině prosince unesli 344 žáků gymnázia, aby si od státu vynutili změnu politiky vůči členům tohoto hnutí. Studenti byli po týdnu zadržování propuštěni. Na vánoce došlo k únosu dřevorubců pracujících v pohraničí s Kamerunem. Církev vybízí jak vládu, tak mezinárodní společenství, aby nepřivíraly oči nad dramatickou situací v Nigérii. Odhaduje se, že za poslední desetiletí zahynulo v této zemi rukou džihádistů více než 36 tisíc lidí a 2 miliony musely opustit své domovy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 30. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář