Uniklé dokumenty potvrzují existenci internačních táborů v Číně

Praha – Uniklé vládní dokumenty z Číny odhalily rozsáhlou síť internačních táborů pro náboženské menšiny v zemi a použití algoritmu k určení, kdo bude zatčen a zadržen. Materiály získalo Mezinárodní konsorcium vyšetřovacích novinářů a v neděli 24. listopadu je obdržela různá média. Čína vyvrací autenticitu dokumentů, tvrdí, že se jedná o vymyšlené a falešné zprávy. Mnozí lingvisté a další odborníci na Čínu však potvrzují jejich věrohodnost.

Dokumenty obsahují kromě jiného manuál s názvem „Stanoviska k práci na dalším posilování a standardizaci středisek vzdělávání a odborné přípravy v oblasti odborných dovedností“. Vydala jej Komise pro politické a právní záležitosti Xinjiangské autonomní oblasti. Předpokládá se, že se v těchto internačních střediscích nachází stovky tisíc uighurských muslimů a další náboženské a etnické menšiny ze západní provincie Sin-ťiang.

Manuál obsahuje podrobnosti o tom, jak by měli zaměstnanci internačních táborů pracovat, aby zabránili útěkům vězňů, úniku informací o samotných střediscích a jak indoktrinovat vězně. Další pokyny v dokumentu podrobně popisují, jak zabránit šíření nemocí, požárů a kdy jsou vězni oprávněni používat koupelnu nebo vidět jejich příbuzné. Podle uvedených informací mají lidé v táborech také nárok pouze na jeden telefonický hovor s příbuznými týdně a jeden videochat měsíčně. Tato oprávnění lze přitom kdykoli zrušit.

Čína zpočátku popřela existenci táborů. V říjnu 2018, po mnoha satelitních snímcích zobrazujících stavbu táborů a řadě svědectví od bývalých vězňů, přiznal guvernér Xinjiangu  Shohrat Zakir jejich existenci. Zakir označil tábory jako součást snahy „zbavit radikalizace“ obyvatele Uighuru poskytováním odborného vzdělávání.

 

Autor: Radio Proglas  Datum: 27. listopadu 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář