Úředník, který řídil odstraňování křížů z kostelů, byl jmenován do klíčové pozice pro Hongkong

Peking – Čína jmenovala úředníka, který řídil proces odstraňování stovek křížů z kostelů, do klíčové pozice pro dohled nad Hongkongem a Macaem.

Sia Baolong dohlížel nad procesem pronásledování křesťanů v provincii Če-ťiang ve východní Číně. Christian Today informuje, že Baolong má blízko k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchinovi. Kontroverzní úředník byl pravou rukou prezidenta, když Si byl tajemníkem komunistické strany ve zmíněné provincii Če-ťiang.

Proč Vatikán mlčí při protestech občanů Hongkongu vůči Číně?

Během kampaně proti církvi bylo z budov kostelů odstraněno kolem 1 000 křížů a některé chrámy byly zcela srovnané se zemí.

„Mnoho lidí se radovalo, když před třemi lety opustil provincii Če-tiang,“ řekl novinářům politický analytik Wen Kejian. Nejmenovaný pastor řekl Internation Christian Concern, že po jmenování Sia má obavu o křesťany hongkongské církve.

„Tato změna není dobrou zprávou. Je možné, že Sia teď zatlačí na církev v Hongkongu,“ řekl pastor.

Obavy obyvatel Hongkongu

Obyvatelé Hongkongu se obávají, že cílem nové čínské politiky vůči ostrovu je umožnit komunistické vládě okleštění demokracie v tomto částečně autonomním městě. Protesty zde začaly po návrhu zákona, aby podezřelé osoby pocházející z Hongkongu mohly být souzeny v kontinentální Číně.

Odpůrci nového zákona zdůrazňují, že by to byl hřebík do rakve hongkongské autonomie a de facto by legalizoval únosy kritiků Pekingu tajnými agenty a jejich přesun do Číny.

Hongkong patřil až do roku 1997 pod Britskou správu. Po vypršení devadesáti devítileté smlouvy se město stalo součástí Čínské lidové republiky. Na dalších 50 let mu však byla zajištěna jistá autonomie. Politika ostrova se řídila zásadou “jeden stát, dva systémy”.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 20. února 2020  Foto: Wilimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář