Křesťan dnes

USA zařadilo Rusko na seznam zemí, kde je nejvíce ohrožena náboženská svoboda

Americké ministerstvo zahraničí přidalo Rusko na svůj seznam zemí, které považuje za nejkřiklavější porušovatele náboženské svobody na světě.

Rusko se tak připojuje k Myanmaru, Číně, Eritrei, Íránu, Severní Koreji, Pákistánu, Saúdské Arábii, Tádžikistánu a Turkmenistánu na seznam „zemí zvláštního zájmu“.

SOUVISEJÍCÍRusko plánuje omezit vliv cizinců na chod církve

Nigérie naopak z tohoto seznamu vypadla.

Religlon News Service připomíná, že v roce 2020 bylo Rusko na druhém stupni „zvláštního seznamu sledovaných zemí,“ kde je nyní Alžírsko, Kuba a Nikaragua.

„Na příliš mnoha místech po celém světě jsme i nadále svědky toho, jak vlády obtěžují, zatýkají, vyhrožují, vězní a zabíjejí jednotlivce jen proto, že chtějí žít svůj život v souladu se svým přesvědčením,“ řekl  podle RNS ve středu ministr zahraničích věcí USA Antony Blinken.

Blinken také přejmenoval tyto militantní skupiny na „entity zvláštního zájmu“: aš-Šabáb, Boko Haram, Húsíové, Islámský stát a Talibán.

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu začátkem listopadu zopakovala svá doporučení pro ministerstvo zahraničních věcí USA, aby zařadilo Rusko spolu se Sýrií, Indií a Vietnamem mezi země zvláštního zájmu.

„Ruská vláda po léta prováděla čistky od ‚netradičních‘ náboženských skupin, často je označovala za ‚extrémisty‘ a věznila mírumilovné svědky Jehovovy a čtenáře umírněného islámského teologa Saida Nursiho,“ uvedl USCIRF v listopadovém informačním dokumentu. „Ruské soudy nadále udělují přísnější a četnější tresty odnětí svobody pro svědky Jehovovy, kteří se snaží praktikovat svou víru.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Moskva

Exit mobile version