Rusko plánuje omezit vliv cizinců na chod církve

Moskva – „Pouze Rusové a ti, kteří trvale a legitimně žijí v Rusku, mohou aktivně sloužit v církvi,“ uvádí se v návrhu nového zákona.

Nový zákon může podle Evangelical  Focus zakázat cizincům a náboženským představitelům, kteří studovali v zahraničí, podílet se ve službě v náboženských spolcích nebo taky být v jejich vedení. Vláda předložila návrh zákona Státní dumě 22. července.

Článek 7 také zdůrazňuje, že shromáždění se nemůže konat v soukromých domech, ale jen ve speciálně státem schválených prostorách.

Příznaky extremistické činnosti

Zákaz být ve vedení náboženského spolku podle informací Státního revizního úřadu je rozšířen i na osoby, které by mohly být klasifikovány jako extremisté a teroristé, protože jejich jednání vykazuje „známky extremistické činnosti“. Již několik let jsou do tohoto seznamu podle Evangelical Focus zahrnuti Svědkové Jehovovi, baptisté a další náboženské skupiny.

Návrh zákona obsahuje část, která vysvětluje, že změna zákona „znemožní šíření extremistických náboženských ideologií pro kněze nebo náboženské pracovníky, kteří získali náboženské vzdělání v zahraničí“.

Rusko dohání Eritreu v pronásledování jehovistů

Rusko patří k zemím, kde je nejvíce členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovi za mřížemi. Prvenství sice dosud patří Eritreji, kde k letošnímu říjnu bylo uvězněno 52 jehovistů, ale africká země pronásleduje tyto věřící již tři desetiletí, zatímco Rusko jen dva roky – a za tu dobu se za mřížemi ocitlo už 46 jehovistů. Tak intenzivně v Rusku nepronásledují ani radikální muslimy, upozornil novinář Anton Čivčalov na blogu Rádia Svoboda.

Další země za Eritreou a Ruskem silně zaostávají: v Singapuru sedí ve vězení osm jehovistů kvůli odmítnutí vojenské služby, v Turkmenistánu sedm a v Tádžikistánu jeden, uvádí se na webu společenství.

V Rusku jsou jehovisté stíháni na základě rozhodnutí nejvyššího soudu, který před dvěma lety náboženskou společnost zakázal jako extremistickou organizaci. V současnosti ruské úřady podle údajů společnosti trestně stíhají skoro tři stovky členů.

„S jehovisty se zachází tak, jak se s nimi nezacházelo ani v Sovětském svazu s pominutím Stalinovy éry,“ napsal Čivčalov s tím, že tehdy mohl jehovistům pohrozit pochůzkář, anebo je vyhodili z práce. Ale do bytů jim nevtrhávala policejní komanda, ani je nemučili elektrickými paralyzéry, jak se děje v současnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – Moskva – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář