Útok Boko Haram zanechal mnoho mrtvých a spálené kostely

Lagos – Více než 100 bojovníků Boko Haram zahájilo palbu a zapálilo kostely a domy, přičemž zabili mnoho lidí ve městě Garkida. Při útoku bylo zničeno nejméně pět kostelů, patřící Církvi bratrské a Anglikánské církvi.

K incidentu mělo podle The Christian Post dojít v pátek. Nigerijské bezpečnostní síly zpočátku bojovaly s útočníky, ale následně musely ustoupit a požádat o posily.

Odvážný nigerijský pastor byl popraven teroristy z Boko Haram

„Garkida je v současné době v plamenech… mnoho lidí bylo zabito a jejich domy jsou pokryté kouřem,“ uvedl pro média místní obyvatel. „Lidé utekli do hor, zatímco sledovali, jak jejich domy zapálili povstalci,“ dodal.

Na místě útoku se v té době podle medializovaných informací konala každoroční konference katolických žen. Začátek akce byl naplánován na pátek, kdy se scházely účastnice setkání.

Začátkem tohoto měsíce bojovníci Boko Haram zabili nejméně 30 lidí, včetně těhotných žen a unesli několik osob v severovýchodní Nigérii a oblasti Čadského jezera. Bojovníci zaútočili v noci na spící obyvatele ve vesnici Auno ve státě Borno.

Boko Haram je extrémistická skupina odpovědná za zabití desítek tisíc lidí a vysídlení milionů v posledním desetiletí. Teroristická skupina přislíbila v roce 2016 věrnost Islámskému státu.

Boko Haram minulý měsíc popravila Rev. Lawana Andimiho, předsedu křesťanské asociace Nigérie ve státu Adamawa. Andimi byl unesen na začátku ledna a ve zveřejněném videu před svou smrtí chválil Boha.

Militantní skupina terorizuje křesťanská společenství v Nigérii již poslední desetiletí a nyní rozšířila svou násilnou ideologii do Kamerunu, Nigeru a Čadu. Je také známá únosy žen a dívek. V roce 2014 přepadli školu v Chiboko a zajali 276 převážně křesťanských školaček.

Leah Sharibu je jedinou dívkou, která je stále v zajetí ze skupiny 110 unesených děvčat ze školy v loňském roce v Dapči ve státě Jobe.

UNICEF ​v loňském roce odhadla, že Boko Haram v letech 2013 až 2018 v severovýchodní Nigérii unesl 1 000 dětí. Mnoho dětí, zejména dívek, bylo použito pro sebevražedné útoky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 25. ńora 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář