Utrpení rostoucí komunity evangelikálních křesťanů na Blízkém východě

Tlak arabských vlád a dalších křesťanských skupin jen přispěl ke spolupráci evangelikálů v regionu.

Mnohé, kdo si myslí, že Blízký východ je jen ostrovem izraelských Židů obklopených muslimy, možná překvapí, že v mnoha arabských státech roste počet a význam evangelikálních křesťanů. Zároveň tato menšina čelí tlaku jak ze strany muslimské většiny, tak ze strany jiných křesťanů.

Setkání evangelikálních národních rad Blízkého východu a severní Afriky, které se konalo 26.-28. září v baptistickém centru Ajloun severně od jordánského hlavního města Ammánu, bylo nejreprezentativnější akcí od založení MENA, nejnovější regionální pobočky Světové evangelikální aliance, v roce 2018. Mezi delegáty byli vedoucí představitelé sloužící přibližně 600 milionům evangelikálů z celého regionu. Akce se zúčastnil také generální tajemník Světové evangelikální aliance, biskup Thomas Schirrmacher z Německa. 

Religion News Service informuje, že zprávy od jednotlivých delegátů byly různorodé. Bassem Fekry, zástupce egyptského společenství, uvedl, že křesťané v jeho zemi – podle Fekryho je jich celkem asi dvacet milionů, z nichž jsou podle odhadů asi tři miliony evangelikálů – dostali povzbuzení od prezidenta Abdala Fattaha Sísího, který zahájil proces oficiálního uznání církevních budov jako posvátných prostor – což je označení, z něhož ne všichni mají radost. Fekry pomáhá asi 1 500 kostelům provést úpravy, aby získaly kýžené vládní uznání.

Pastor Ghassan Audish, zastupující Radu evangelikálních církví Kurdistánu v severním Iráku, se pochlubil, že kurdští křesťané mají k dispozici čtrnáct kostelů. Díky úsilí bývalého iráckého prezidenta Džalála Talabáního, který změnil ministerstvo pro islámské záležitosti na ministerstvo pro náboženské záležitosti, je v regionu uznáno osm různých náboženství.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Rev. Maher Fouad, předseda Svazu evangelikálních církví v Iráku, však svým kolegům evangelikálům sdělil, že irácká vláda odmítla uznat malou bagdádskou evangelikální komunitu čítající 5 000 duší. Iráčtí úředníci, podněcováni tradičními církevními představiteli, vykreslují evangelikály jako „nebezpečí pro iráckou národní bezpečnost“. Osmi evangelikálním kostelům ve městě hrozí uzavření. Fouad dodal, že od invaze vedené Spojenými státy v roce 2003 opustily svou zemi dva miliony iráckých křesťanů.

Ale i exil mnoha arabských křesťanů z Iráku a dalších zemí podnítil otevření nových míst pro arabské evangelikály. V Kataru a Spojených arabských emirátech umožňují vládní představitelé evangelikálním uprchlíkům přicházejícím ze zemí s větší restriktivitou setkávání a bohoslužby. Ze stejného důvodu prosperují i arabská společenství v Evropě.

RNS dále informuje, že vlády řady arabských zemí často odmítají plně uznat evangelikální církve, protože se proti nim staví tradiční východní křesťanské církve. Ty mají obavy, že jim evangelikálové odlákají členy.

Schirrmacher, jehož manželka je profesorkou arabistiky, delegátům řekl, že má „zvláštní lásku k Blízkému východu, k muslimskému světu, k arabsky mluvícím lidem“. Přiznal, že rozdíly mezi křesťany jsou na Blízkém východě obzvláště citelné, vyzval však k jednotě.

Poukázal také na to, že to byli právě evangelikální křesťané, kteří se po protestantské reformaci snažili v Evropě překonat rozpory. „Naši předkové kladli Ježíše a evangelium nad teologii,“ řekl.

Celkově bylo setkání včetně návštěvy vysokých evangelikálních představitelů oslavováno jako odraz rostoucího hnutí, které se stává pevnou součástí regionu. Evangelikálové jsou na Blízkém východě stále vnímáni jako nejnovější dítě v rodině křesťanských církví. Mnozí z nich se považují za pokračovatele díla prvních apoštolů, kteří zakládali nové církevní komunity, jejichž pozůstatky jsou v regionu denně objevovány.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. října 2022 Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář